Sign in to follow this  
Followers 0
Dumi84

Va salut

4 posts in this topic

Buna ziua , sunt nou pe acest forum ,ca atare nu sunt un foarte mare cunoscator al acestei marci ,tocmai de aceea solicit niste sfaturi celor cu experienta. Doresc sa achizitionez luna viitoare un Volvo XC 70 2.0 D 136 Cp din 2009 . masina o cunosc oarecum este a nasului meu care este francez . Masina in cauza are 260 000 de Km reali, insa are o problema care nu mi-a ascunso  si anume scoate fum ,insa nu exagerat . Omul ma sfatuit inainte sa mi-o vanda sa consult pe cineva in masura sa-mi spuna care ar fi cauza . Daca stie si a mai intampinat cineva aceasta problema si poate sa-mi ofere un raspuns mi-ar fi de mare ajutor. Din cate stiu masina este Euro 4  si  are DPF , pe bord nu-i da nicio eroare .  Multumesc mult si astept raspunsurile voastre! O zi buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi undeva sa o verifici.Fumul  poate fi generat  din injectoare(nu sint stralucite dupa niste multi kilometri),alb -gri, din turbina ,tubulatura neetansa turbo ,fum negru,etc. Asa la prima  vorbire. Este motorizare de PSA in 4  iar parerea mea personala este ca  nu duc mult acest motorizari fata de cele in 5 de Volvo, 185cp/E4..

Cu ceva schimbari la management motor pe Xc 70 este motorul ce este pus pe V50,S40 adiaca D4204T.  Faci cum crezi dupa ce vezi cum se prezinta la testare.

La ce masa are Xc 70 este un pic insuficienta motorizarea,fiindca poate mergi in concedii,incarcata ,depasiri,etc.

De la cine o cumperi  nu ma indoiesc ca nu a intretinut-o insa in pina acum ceva vreme (5,6 ani in urma) autoturismele din Franta nu excelau in intretinere deosebita precum in Olanda ,Germania.Acolo la voi sint acei "garajisti" de foarte multe nationalitati si pricepere in consecinta. 

Bafta

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 19 ore, Vvolvo a spus:

Mergi undeva sa o verifici.Fumul  poate fi generat  din injectoare(nu sint stralucite dupa niste multi kilometri),alb -gri, din turbina ,tubulatura neetansa turbo ,fum negru,etc. Asa la prima  vorbire. Este motorizare de PSA in 4  iar parerea mea personala este ca  nu duc mult acest motorizari fata de cele in 5 de Volvo, 185cp/E4..

Cu ceva schimbari la management motor pe Xc 70 este motorul ce este pus pe V50,S40 adiaca D4204T.  Faci cum crezi dupa ce vezi cum se prezinta la testare.

La ce masa are Xc 70 este un pic insuficienta motorizarea,fiindca poate mergi in concedii,incarcata ,depasiri,etc.

De la cine o cumperi  nu ma indoiesc ca nu a intretinut-o insa in pina acum ceva vreme (5,6 ani in urma) autoturismele din Franta nu excelau in intretinere deosebita precum in Olanda ,Germania.Acolo la voi sint acei "garajisti" de foarte multe nationalitati si pricepere in consecinta. 

Bafta

Multumesc  pentru raspuns, foarte concis . Referitor la problema cu fumul si eu inclinam tot spre injectoare . Din ce am inteles de la el, este ca ar fi facut un tratament cu un aditiv pentru curatarea lor , la recomanadarea unui service din Franta. Zice ca acum s-ar fi diminuat problema fumului. Acum referitor la motor sa inteleg ca nu este la fel de fiabil ca cel  in 5 cilindrii pus de Volvo?? din ce am cautat se pare ca este motor fabricat de Peugeot ,despre care iar la fel nu cunosc foarte multe detalii , ce am observat este faptul ca injectia este una Siemens despre care cunosc ca a avut probleme si pe gama WAG. Nustiu ce decizie sa iau de moment . Ca si pret de vanzare  ,zic ca este unul ok,  3500 E  ,avand in vedere ca pe net se vand in jurul pretului  de 6000 E ,binenteles cu motorizare Volvo .Multumesc inca odata pentru opinie. Va salut!

Edited by Dumi84

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca din viteza am scris ca  Xc70 ar avea motor psa. Din ce stiu XC 70 diesel este numai pe motorizare Volvo de 185cp/E4,D5 in anul 2009

Aminteam la inceput motorizarea in comentariul meu dar repet din viteza  am scris gresit  Xc cu motor PSA.:)

Autoturismul de care vorbesti sigur este un V70 cu motorizarea PSA de care aminteam .Sincer la acest rulaj este un motor cam obosit tinind cont si de ce probleme are ca si noxe.

Acum ca sa elimin orice dubii ,numai daca ar avea 136kw si nu 136 Cp cit ai scris  ar fi XC70 dar nu exista cu litraj de 2  raportat la anul 2009. 

Concluzia mea este ca achizitionezi un V70 PSA.

Bafta in continuare iar pretul asta este ,un pic iesi   in cistig cu ceva firfirei   in buzunar dar ...cu fum .

Mai repede un Xc,MY2008-2009 D5  cam la aceeasi bani si cu rulaj ceva mai mare .Sint ieftine autoturismele diesel fiindca scapa vestul de ele ,mai ales F.

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0