leonarddumitrescu630

Volvo s40

2 posts in this topic

Salutare tuturor...sunt nou pe acest grup!!

Nu de mult am achiziționat un Volvo S40 2.0d 136cp

Mașina are in jur de 195 000km

Astazi in timp ce mergeam lejer pe autostrada am auzit un zgomot oarecum ciudat (ca un fel de pană și am tras pe dreapta)

Am verificat, însă la roti nu aveam nimic..

M-am uitat și pe dedesubt, nimic.

Când să plec, o bag in viteza, dar mașina nu mai pleca de pe loc, iar in bord mi-a apărut eroare cu "scadenta tagliando", deoarece am meniul in italiana. In viteză intra lejer, dar când ridicam ambreiajul, chiar daca nu pleca, face un zgomot ciudat?!

La scurt timp mă  uit iar sub mașina și văd un fel de ulei mai siliconic , de culoare galben-maroniu cu un miros destul de puternic!

A mai pățit cineva la fel?!

Aștept răspunsurile dumneavoastră!!

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca intrebare: Autoturismul a vazut si el o revizie amanuntitta ,schimbi fluide ,filtre?

Nu se mai misca autoturismul ,atunci ti-o fi cedat ceva pe la volanta ,kit ambreiaj,rulment hidraulic !!

Eroarea din bord nu obliga auto sa se autoimobilizeze. (numai anume erori ce comporta sistem de frinare ,antiskid etc pot autoimobiliza auto temporar.dar nu este cazul tau)

Scoti borna de minus lasi 5 minute si sigur scapi de eroare ( temporar )dar asta nu inseamna ca mecanic este in regula autoturismul.

Lichid servo electro-hidraulic este de culoare verde sau mai innegrit daca a stat cu anii.

Freonul se evapora in caz de cedare conexiuni furtune ,holendere si doar uleiul hidraulic + substanta de contrast au culoare galben-verzui si miros aiurea 

Eu asa vad situatia din cele povestite de tine insa problema mecanica versus acel miros puternic ,culoare galbui-maroniu este cam incurcata.:)

L.E. Vezi tubulatura turbo

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now