Sign in to follow this  
Followers 0
Cipikao

Roata de rezerva slim

3 posts in this topic

Salut, rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Am un volvo xc60, fabricatie iulie 2017 (ultimele modele inainte de facelift).

Caut o roata de rezerva slim, doar ca imi trebuie pe R18 (Primus Auto a incercat sa imi faca o oferta, dar au solicitat 600 euro).

Pe net am gasit anunturi, dar nu unul cu proba, adica sa duc masina si sa verific daca se incadreaza la prezoane.

 

Imi puteti spune care sunt dimensiunile corecte de pe rotile voastre:

T125/80 R18 100?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xc60 vine de principiu cu 235/60/R18 iar rezerva  la care ai specificat dimensiunile  R18 oricum este mica in diametru  iar desfasurata rotii este  mult sub  3% cit este marja acceptabila pentru a nu avea probleme,erori cu Abs-ul. 

Asa ca poti opta si pentru R17 cu aceleasi valori de marime ,125/80 fiind trebuie sa deplasezi autoturismul cu max 80kmh pentru a rezolva pana.

Alta varianta este sa cauti dupa codul OEM al rezervei slim R17  (31302356) si sa comanzi la magazine de profil evitind astfel dealerul.Nu cred ca face mai mult de 300-350 E noua,roata.Nu este vorba de kit complet (cric ,cheie ,roata, etc )

Cei care vind asemenea modele de rezerve  ,se ocupa numai cu Sh Volvo si nu vad sa te iti dea produs eronat  ci poate mai degraba scump dar fata de 600E este un pas inainte:).

Vezi cum te orientezi!

 

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0