Sign in to follow this  
Followers 0
Visan

Pareri 1.6 D volvo s40. Mai exact ce puncte slabe are și dacă merita 5000e în 2021.

3 posts in this topic

Menționez ca intenționez în câteva luni sa îmi achiziționez o mașină și am zis de ce nu sa arunc un ochi și peste aceste mașini. Din ce am auzit 1.6 D e mai puțin problematic ca 2.0 cel din urma avend probleme cu turbo egr și altele. As dori o părere sincer și dacă poate fi considerata un Best buy în suma de bani menționată în anul 2021

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca da e mai simplu ca motorizare dar asta nu inseamna ca si mai bun. Diferenta de putere este remarcabila mai ales ca masina nu e usoara. Oricum ce gasesti pe piata sunt masini vechi cu peste 2-300k km si multe probleme (dpf,turbo,egr). Exista o prostie tipic romaneasca iar oamenii o accepte ca na un motor mai mic inseamna si taxe mai mici (50 lei) dar pentru asta se percep diferente mari de bani. Daca un 2.0l il gasesti la 1,5-2k euro pentru un 1,6l trebuie sa scoti 3k+ doar asa pentru ca se poate. Chiar eu am asistat uimit la ce poate sa faca un samsar, cautand un s40 timp de cateva luni am gasit unu de 1,6 adus chiar in acea zi avand 298k km, jegos si fara optiuni iar samsaru recomandand sa revin in cateva zile sa o curete. Masina aprea la 3 zile cu 156k km curatita boboc, polisata si cu jante de 17 si cerea 3500 euroi.

Pana la urma am cautat singur si am gasit un s40 2005 de 2.0l la 1500 euro si sunt multumit de el. Consider ca cel de 1,6l e mai slab si pretul este unul pe masura in europa, numai la noi se incearca sa se obtina mai mult pentru ca oamenii platesc. Uite exemplu cat costa un s40 de 1,6l din 2006 (1400 euri negociabil care se vinde la noi cu 3k+):

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtwagen/d/auto/volvo-s40-1-6d-motorschaden-497641313

Acum depinde si de noroc si cum a fost intretinuta masina, mai ales ca au ceva ani. Daca tot ai 5000 de euro as cauta un s60 din 2011+ sau un s80 din 2008+ , ca la pretul asta sunt acum ( asta pentru ca vad ca ai ales sedan).

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtwagen/d/auto/volvo-s80-498561495

Bafta la alegere.

 

Edited by katalin33k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Off-topic: Toti samsarii fac asta indiferent de marca pe care o vand. De ce fac asta? Pentru ca romanul vrea ca masina sa arate impecabil, sa aiba km putini si sa fie ieftina. Daca ii arati romanului adevarul iti zice ca e scumpa si nu e buna. Daca il minti si ii ceri cu 300 euro in plus se bucura ca a facut mare afacere. Am vazut samsari care repara zgarieturile la pensula mica, modelul cum foloseam in scoala generala la ora de desen. La 5000 euro ma gandesc ca te uiti la Volvo-uri fabricate cel mai tarziu in 2012. O masina cu 10 ani in spate poate sa fie bine ingrijita doar daca proprietarul/proprietarii anteriori a/au facut intretinerea corespunzator. In cazul in care au facut intretinerea corespunzator nu o vor da pe doar 5000 de euro iar aici revenim la ideea ieftin si bun nu exista.

On-topic: Am un V40 cu 1.6d si un V60 cu 2.0d. La acelasi stil de mers, V40-ul consuma cu 1.0 - 1.1l la 100km mai putin dar trebuie tinut cont si de dimensiunile modelelor. Motorul de 2.0 are cuplu superior dar nici 1.6-le nu mi-a dat vreodata emotii in depasiri.  Pe motorul de 1.6 am experimentat ceva probleme cu injectoarele pe la 160.000 km dar nimic de speriat. Costurile de intretinere pentru orice masina trebuie sa ti le asumi atunci cand o cumperi iar acestea sunt strans legate de modul in care a fost ingrijita, rulaj si anul de fabricatie. 

Nu cred sa prinzi best buy la masini second hand nici in 2021 nici in 2048. Cei care isi ingrijesc bine lucrurile o sa puna un pret pe masura.

Edited by Okta43

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0