Sign in to follow this  
Followers 0
pol

Burduf(intermediar?) planetara dreapta

6 posts in this topic

Salutare! Am cautat (dar nu am gasit :)). Mi-a pocnit/s-a taiat... burduful de la planetara din dreapta, aia lunga. Burduful de la rulment. Si nu stiu cum si unde sa-l caut. Si la piese auto si la Volvo vand doar planetara intreaga. Mi se pare un pic exagerat.... Ca pentru o bucata de cauciuc sa iau o planetara noua (;. Intrebarea este:.... : exista? Se gaseste burduful separat? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat. V50.     2.0.    136 cai   din 2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat eu pe a mea in partea stanga, partea din interior a planetarei fiind spart burdufu, deci a curs vaselina/ulei. Am gasit separat burduf si colier doar pe original, dar la tine ar trebui data afara sa vezi daca rulmentii sunt ok si daca nu au mancat in capac, fiind fara ungere au ros in metal. A mea e 2.0d 136 cai 2005, a ta cred ca e facelift.

https://www.autodoc24.ro/search?keyword=burduf+planetara&sort_categories%5B0%5D=194

Uite astea sunt aftermarket asa ca nu stiu cat tin, dar la un magazin de piese stiu sa caute pe original.

Spor la reparatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveau burduf pentru partea de la cutie si pentru partea de la roata(si original si aftermarket). Dar... Ala de la rulment nu. Cică nu este cod la el

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am luat planetara noua. Si o sa o "repar" pe aia veche. Mecanicul o s-o desfaca si o sa comande un burduf "compatibil"... Măsurând diametrele. Cei de la Volvo mi-au zis ca nu este cod pentru burduful intermediar pentru ca nu se desface "tripoda".....mecanicul zice da:P. .. Volvo zice nu:angry:. .. vom vedea :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0