Sign in to follow this  
Followers 0
bandit

S60 D3 2010

5 posts in this topic

Salutare si bine v-am gasit!

Recent am achizionat un Volvo S60 D3 din 2010 automata (215000 km - din Romania). Sunt foarte incantat de achizitie insa fostul proprietar nu prea stia foarte multe despre ce s-a schimbat la masina.

Mi-a oferit si facturile si am descoperit: distributia schimbata la 170000km, pompa de motorina in 2021 + revizile anuale de ulei + filtre.

In schimb la cutie a zis ca nu a facut niciodata revizia si am observat ca uneori cand schimb din R/D, D/R are o "smucitura".(E prima masina cu automata).

As dori sa fac revizia la cutie + motor, ulei-filtre.

Voi ce mi-ati mai recomanda sa schimb ? (Momentan am apelat la un service din Craiova si astept raspuns daca vor sa faca revizia si la cutie, daca nu o sa apelez la BGMotors) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari,

Cutia ta este probabill un Aisin TF-80SC (modificata soft de Volvo - Geartronic). Ceea ce face ea este perfect normal pentru aceste cutii. Fa-i un schimb de ulei (si printr-un schimb ma refer la un flush calumea - pana cand uleiul iese rosu din cutie nu doar scoti uleiul o data si bagi la loc - are 7-8l de ulei si de iesit vor iesi 5l prima oara apoi completezi si iarasi scoti si tot asa) si o adaptare a cutiei dupa ce ai schimbat uleiul (Vadim - SWEDESPEED - sau Bogdan - BGMotors parca - in Bucuresti). Ti-i recomand cu caldura si chiar te indemn sa o duci direct la ei si sa nu platesti banii aiurea prin alte servisuri baietii se pricep si cu siguranta vor face o treaba buna (chiar daca nu ei vor face treaba iti vor recomanda oameni/servisuri care stiu despre ce e vorba la aceste cutii). 

Singurul lucru care l-ai mai putea face cutiei este sa ii faci un rebuild dar este destul de scump sa faci asta si problema probabil va reveni deoarece se trage de la solenoizii cutiei care in timp se colmateaza un pic si nu se desfac pentru a fi curatati (daca vorbesc prostii rog un alt coleg sa ma corecteze).

Spor la condus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Am o problema cu memorarea posturilor radio. Mai exact dupa ce am memorat, opresc masina si o inchid nu raman salvate. 

A doua ar fi cu camera, uneori imi apare blue screen, ati mai intampinat problema asta? 

20220130_140352.jpg

20220130_140338.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Recent mi s-au ars ambele becuri de pe faza scurta, la diferenta de 1-2zile, dupa ce le schimbasem in urma cu 3-4 luni. Mi s-a parut destul de ciudat , asa ca am zis sa ma uit totusi in manul sa vad care e faza. Stiam de H7 pentru ca luasem manualul de pe site-ul celor de la volvo.

Aici am gasit o eroare si anume. In manualul de pe forum (versiunea 2011) , avem Low beam (halogen) 55 H11 LL, iar in manualul descarcat de pe site-ul celor de la volvo apare Dipped beam halogen 55 H7 LL.

Voi ce becuri folositi H7 sau H11? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0