mallise23

Antigel-racire

3 posts in this topic

Buna ziua,

As avea si eu nevoie de parerea cuiva avizat ori a cuiva care a mai trecut prin asa ceva cu Volvo, al meu fiind un S80-2012, 1.6 d summum. 
eroare in bord - nivel antigel scazut, opreste masina. 

Prima data cand mi a aparut , am crezut ca solutie e simpla, am oprit masina si completat antigel. La drumuri scurte nu a parut sa fie altceva. Dar eroarea a reaparut la un moment dat. Am desfacut busonul vasului expansiune si dupa presiunea creata, nivelul de lichid a crescut. Am cumparat alt capac , am schimbat apoi distributia si pompa de apa si am mers pe litoral, 1000 km dus. Dupa circa 150 km a reaparut eroarea . Am Facut opriri dese ,creat presiune, completat apa si am ajuns ok acasa . Mentionez ca masina trage bine, temperatura apei este in grafic, cand turez motorul, eroarea dispare pret de minut! Ieri am schimbat si vasul de expansiune cu senzor cu tot si adaugat si antigel volvo! Totul ol si credeam ca asta a fost problema dar dupa un drum de 130 km iar mi a aparut in bord eroarea! Ce poate sa fie? Nu vreau sa cred ca e garnitura de chiulasa, desi altceva nu mai vad ce poate fi si disper! 
Am atasat o poza cu vasul vechi unde am vazut scurgere si cu cel nou. 
Raman dator si multumesc pt orice parere! Cu respect

D75464A5-96B7-404E-B226-A7753205AC54.jpeg

5A90E516-1E12-4FFB-A29C-F854F85F8DA2.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, cam slaba miscarea spre inexistenta pe acest forum. Update, pt cazuri nedorite in care cineva ar avea probleme similare: era vorba despre termostat ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat.

De fel se pune un tester pe masina  fiindca nu este ceva sub MY 2000 usor de reparat- diagnosticat si se concluzioneaza fara a schimba piese fara noima.Termostatul are un senzor pe el din cite retin.

In fine, cit despre acest forum este "terminat" de multi ani fiindca cine activa  foarte des si-a facut service ,vinde piese etc ,etc etc  si a ignorat total sa mai sfatuiasca gratis aici.

Eu sint cam singurul ramas ,fara sa ma laud ,care m-ai "arunc" un comentariu de ajutor cind  imi mai aduc aminte sa trec pe aici si daca ce raspund este indrumator, de urmat bine ,daca nu este acceptat iarasi bine. In rest colegi de bine care apreciaza  pe unul sau altul in schimbarile facute autoturismelor lor ,noutati  s.a.m.d.:)

Concluzia ,ca acest forum este precum un vechi ceaslov (scris demult si de citit cind cineva are nevoie , referinte generale cam pina la modele 2015-2016) .Unde nu mai pui nu mai ai ce sa culegi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now