dr_skepsys

Stergator far rebel

11 posts in this topic

Seara buna prieteni.

Nu am mai scris de mult, dar de citit tot am citit, ca deh, microbu s-a instalat...

M-am mai trezit cu o problema care deranjeaza la ochi: cand declansez stropitorile, unul din stergatoarele farurilor nu mai revine in pozitia de repaos la terminarea ciclului si ramane erect, de pot sa-l vad stand la volan. Am tot pedalat manetuta in ideea ca are o toana si ca va reveni dar nimic. Pana la urma dupa zeci de combinatii am gasit o metoda rudimentara sa il pacalesc: ridic bratul stergatorului pana in pozitia in care nu mai sta deloc pe far, ma duc in masina, dau contact, pedalez manetuta, poernesc singure toate, si iau contactu cand ciclul e undeva pe la mijloc.  ;D

de raman stergatoarele parbrizului undeva in aer. Apoi cand dau contact dinnou, masina, pentru ca e mai inteligenta decat mine, isi termina singura cursa stergatoarelor. In acest moment eu strig "Traieste!!!" si buclucasul stergator s-a miscat, iar eu ma duc si il asez usurel la loc pe far, el ajungand in pozitia de rapaos acum. (cu el asezat pe sticla farului nu misca nici batut)

Credeti ca urmeaza sa-si dea obstescul sfarsit acel motoras, sau e ceva care il tine din drum.... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa mai stringi surubul care tine bratul stergatorului ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit-o si eu, si puneam de mai multe ori contactul si revenea... Pana cand si-a dat, cum ai zis, obstescul sfarsit... E doar o chestiune de timp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit si eu, isi revine pe dreapta vand vrea el... de 1 an. Parca citisem se un forum strain ca e posibil sa intre mizerie pe la lamele de cursa intoarsa... si se poate rezolva curatand acolo... nu am aprofundat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Am avut si eu problema asta si am rezolvat-o.

Acel motoras are inauntru o roata zimtata cu zimti neregulati. Trebuie repozitionata ( unul din zimti actioneaza contactul de "retur" - daca nu mai este in pozitia corecta => tragi singur concluzia ).

Deci, trebuie sa desfaci motorasul respectiv si sa aranjezi mecanismul pe acolo.

Sau, cum ai zis si tu, cauta la dezmembrari :)

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, dar acum, pana sa ajung sa imi instalez vadisul again, e o operatiune costisitoare sa ajung la motoras si sa il tin in mana ?

Cam cat ar trebui sa demontez ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie slabita bara fata, scoase semnalele, farurile, si apoi poti scoate motorasele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am un stergator de far, mai precis cel din dr care nu mai functioneaza deloc.dar curios e ca se aude motorul mergand cand am contact, non stop.si e deranjant.ca si cum s ar invarti in gol , dar el nu se misca.stie cineva daca trebe schimbat sau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui desfacut sa vezi daca e ceva rupt inauntru sau doar sarit din pozitie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da , pai am fost la revizie ,le am spus sa si uite la ala, si mi au spus ca trebe data bara jos etc etc... am sa vad eu cum fac pana la urma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now