Sign in to follow this  
Followers 0
Guest t_sergiu

In legatura cu farurile :)

6 posts in this topic

salut... am un volvo s60 din 2002... as vrea sa ii schimb geamul de faruri sa il pun transparent si sa ii pun instalatie de xenon... a facut cineva asa ceva ? dati'mi si mie o idee ce unde sa comand geamurile transparente ptr faruri. Si inca o chestie.... vreau sa ii vopsesc bandourile la culoarea masinii ... imi recomandati ceva ? merci mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu vreau sa-mi pun xenon si n-am auzit sa fie probleme. Te costa cam 1400 de RON. Ce pot sa-ti sugerez e sa-ti cumperi xenoane de firma (panasonic sau echivalent) ca cele chinezesti am auzit ca sunt cam proaste. In rest citeste si tu ce scrie pe linkul asta.

http://www.proxenon.ro/xenoane.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu vopsitul bandourilor:

Problema in general cu vopsitul plasticului este ca vopseaua sau straturile componente nu adera la material fara un tratament in prima faza. Sfatul meu este sa ti le vopsesti undeva unde ai incredere si cei care se vor ocupa de asta stiu cum se procedeaza in cazul mentionat mai sus. Spre exemplu am avut acum cativa ani un Peugeot 206 si am vrut sa-i vopsesc bandourile chiar la importator (EURIAL Invest). Mi-au spus ca le vopsesc numai ca nu-mi garanteaza o durata de viata prea indelungata pentru manopera deoarece vopseaua nu adera pe acele elemente si mi-au recomandat linistiti sa-mi cumparat bandourile originale vopsite de mama lor la pretul de 16 mil.

De putut se pot vopsi calumea, numai ca trebuie sa te interesezi cu ce se da inainte ( in engleza i se zice Primer, numai ca asta inseamna primul strat de tratare nu si ce contine sau ce este defapt).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu, care vand si vopsea auto... va pot spune ca plasticul se vopseste. Da... intr-adevar suprafata trebuie pregatita in mai multe etape... in prima etapa se curata, degreseaza, chituieste(cu chit de plastic),finiseaza... in etapa a doua se aplica un primer special (care adera foarte bine la plastic si care creaza suprafata optima pentru ca vopseaua sa adere foarte bine... in cazul in care nu se aplica acest "liant" vopseaua se cojeste dupa scurt timp)... in ultima etapa se aplica vopseaua. Nu e greu.  Trebuie doar sa ai indemanare si... "cuptor". Daca executi aceasta operatie "pe genunchi" sau la un "carpaci" irosesti doar banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe proxenon.ro sunt chinezesti, costa pana in 700 RON, dar crede-ma ca eu am pe S60-ul meu in proiectoare si sunt f.multumit de ele.Chiar de la ei le-am luat si mi le-a montat cineva priceput din Bucuresti. Daca vrei detalii, suna-ma la 0744.78.54.58.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emil, cu ce tip de vopsea trebuie sa dau pe aluminiu?  Cu ce se da inainte sa se aplice vopseaua? Daca ai cunostinte despre asta te rog sa imi spui si mie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0