Cum scapam de scartaitul/huruitul scaunului ( sofer sau pasager )

Roberto
By Roberto in Reparatii de unul singur (DIY),
Ok, deci si eu aveam problema cu scartaitul/huruitul/croncanitul acela urat al scaunului pasagerului, sunet de plastic, care ma scotea din sarite, asa ca m-am documentat si am aflat ca e un defect destul de comun intalinit la S40-uri si V50-uri si unele S60-uri, din cauza ca vaselina de la angrenajele scaunului se usuca destul de rapid ori datorita climatului, exact jos sub scaun sunt fantele de la clima, sau si de la spalatul interior, etc. Nu conteaza cum, conteaza cum scapam de el 1. Avem nevoie de una bucata flacon spray WD40, il gasiti in Metro pe la 8 lei si vine dotat cu un pai, neaparat sa luati pe cel cu pai. 2. Un pachet de servetele umede de maini ( eu am folosit niste Baby nush cum din Metro ( marca Aro ) ), pt orice eventualitate, inevitabil cand ve-ti da cu spay-ul va ajunge lichid-ul si pe consola centrala sau pe anumite parti si puteti folosi servetelele sa stergeti 3. 20 de minute Primul lucru pe care l-am facut a fost sa trag scaunul in spate de tot ca sa am acces bun la partea din fata sub scaun din locul unde pasagerul isi tine picioarele, trebuie sa va contorsionati unpic mainile, si folosind spray-ul cu paiul atasat spray-ati toate incheieturile/angrenajele vizibile si la care puteti ajunge cu paiul din abundenta. Apoi mutati scaunul in fata cat puteti, la maxim, si intrati in spate si folosind cele 2 lamele pliati scaunul, pt cei cu scaune electrice consultati manualul, eu la al meu am 2 lamele pe stanga si pe dreapta care se trag in sus si scaunul se pliaza in fata, astfel o mare parte din angrenaje si incheieturi sunt accesibile, la fel spray-ati pe toate folosind paiul, chinuiti-va un pic si spray-ati si cele mai greu accesibile aflat sub scaun cam prin mijloc. Pliati inapoi scaunul si mutatil in fata in spate, folositi si reglajele lombare, reglajul spatarului etc, ca sa se miste angrenajele si sa patrunda mai bine WD40-ul. Dupa 20 de minute puteti sa reglati scaunul inapoi cum va place. A 2-a zi mie mi-a disparut total zgomotele de la scaun.  Bafta
  • 27 replies