BogdanG

S40 mai bun decat S60, voi ce parere aveti ?

23 posts in this topic

Bag acest topic la cafenea pt ca mi se pare o barfa, nu vreau sa supar pe posesorii de S40 dar totusi....

Conform www.reliabilityindex.com  S40 are ~21 puncte iar S60 are 116 puncte. Cu cit mai putine puncte cu atit mai fiabil, totusi poate S40 sa fie de 5 ori mai fiabil decit S60? Este chiar asa prost S60ul sau sunt date eronate ?

Astept pareri :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer nu am condus un s60, dar din ce am citit pe forum este o masina super. Despre s40-ul meu sint f.f.f.multumit. Cred ca masinile trebuie punctate functie de nevoile celui ce o cumpara, de aceea am ales s40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai modelul nou de S40, in testele de fiabilitate este vorba de primul model de s40 .

Deci pana la urma S60 este asa prost dupa cum arata cifrele ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce intelegem prin fiabil: consum, anduranta, costuri de intretinere, confort, siguranta, preferinta personala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu bre, numai fiabilitate adica de cite ori a stat pe dreapta masina in service si cost service. Cu alte cuvinte spus cat de buna este masina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am ce sa -i reprosez, si fata de s40 un argument major pentru mine este spatiul interior de la s60

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 e mai bun decat S40. Performante mai mari la acelasi consum + confort sporit.

Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din start sunt clase diferite,comentariile sunt de prisos.

Poate daca ne uitam la ce "bube " au fost  contorizate,sunt convins ca au fost pe parte electronica."Superdezvoltarea" unui model are costul ei.Nu e totuna sa ai 5 relee,10 motorase un calculator de bord simplist si cateva sigurante ;D; si alta e sa ai de cateva ori mai multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of se duce naiba statistica mea, deci vreau si eu niste pareri pertinente, despre S60 stiu destule, deci:

Defecte comune S60

-compresor AC (huruie ambreiajul de la compresor)

-probleme cu contactele de la usa(cite o data nu se inchid usile)

-probleme cu geamurile (urca coboara haotic)

-bielete bara stabilizatoare uzate prematur

-modul comanda ventilator radiator

-bord care o ia razna

Acestea sunt problemele generale la S60, o parte din ele le-am avut si eu la masina mea altele le-am vazut la altii .

S40/V40 ce probleme au ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane,eu am un...jaf... ;D de v-40 .E din 2000 l-am luat cu 160 miikm .Am facut in 3 luni 8000 de km si am schimbat 2 beculete la consola de aer  :P.Am un zgomot la motor produs de un variator(care cu manopera ajunge pe la 300 euro maxim),asa am inteles,dar @ Midnight caller a confirmat  ca la km astia, asta ar fi normal.In rest...depinde de cat esti de scartar... ;)Poti critica si un bugatti veyron... ;D. Eu sunt super multumit de masina! Sti de ce? ....pentru ca e a mea... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ sfc cata dreptate poti sa ai. Mai e o vorba: nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vroiam sa stiu care sunt problemele comune la S40/V40 dar vad ca nimeni nu vrea sa ma ajute :((

Share this post


Link to post
Share on other sites

Concluzia: nu sunt probleme la S/V 40...inca. ::)

Eu sunt FOARTE MULTUMIT de V40-ul meu cu 173.000 Km parcursi.

Prima defectiune la V 40-ul meu, la 90.000 km parcursi s-a ars un bec pe dreapta spate. Probleme am avut cu sigurantele care s-au ars pe la 135.000 km parcursi, s-au mai ars becurile...sa ma mai gandesc...si cam atat. Claxonul ma enerveaza, ca nu face contact si trebuie sa fac flotari, ca sa dau si eu un ´´Bip´´.

Sugestie: Deschide un sondaj, poate atunci se va putea face un scor, care e mai bun ? :

´´Care considerati ca este cel mai fiabil Volvo?

S/V 40 ?

S 60 ? ´´

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai acel sondaj o sa arate clar ca s40 este mai bun ca s60 pt ca sunt mai multe s40uri pe forum, ma interesau vicii de fabricatie adica un defect care se regaseste la mai multe masini .

Share this post


Link to post
Share on other sites

NICI UNA!, fiecare proprietar mandru si pasionat isi iubeste agregatul, fie el S60 sau S40, nou sau vechi  ;D

Amandoua sunt masini bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NICI UNA!, fiecare proprietar mandru si pasionat isi iubeste agregatul, fie el S60 sau S40, nou sau vechi  ;D

Amandoua sunt masini bune.

asa este...exact ce spuneam mai jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E veche ultima postare,dar vreau sa precizez ca nu s-a inteles ideea topicului.S40 1.9d 2002,minusuri:volanta,bucsi bara stabilizatoare care se cam duc repede,becuri consola bord,EGR-ul cam face figuri.Cam astea le-am intalnit eu.Plusuri:motor rafinat (102cp),masina are 237k nu papa gram de ulei,stabilitate,spatioasa,piese relativ ieftine.

P.S:Vreau in curand sa iau un s60 D5 dupa 2003,din mare am vazut ca au prbl cu bordul,cutia automata,cam astea ce sunt mai 'importante'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi aici se vorbeste mai mult despre s40/v50 vs s60.

Dupa parerea mea,cele mai fiabile modele sunt s40/v40 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vroiam sa stiu care sunt problemele comune la S40/V40 dar vad ca nimeni nu vrea sa ma ajute :((

astea sunt stiute si verificate de mine

actuatorul de la usi (incuietoarea)

radordul de la vasul de apa spalare parbriz

placuta cu blocul de lumini de la portbagaj

mai sunt, trebuie numai sa cauti in topicurile de la s40 ca nu sunt putine ... trecind peste faptul ca este jumate ford focus...

despre s60 am auzit superlative, de la fosti posesori de s40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma refeream la S40-ul vechi, oricum am aflat raspunsul cumparand o astfel de masina, a fost atat de fiabila incat nu aveam de ce sa o tin pe post de cobai iar electronica este una rudimentara demna de anii 90 .

S40-ul nou (dupa 2004) a fost un esec de masina, nu ca are probleme ci cumul de probleme adunate de la toate marcile auto, o masina care numai Volvo nu merita sa se numeasca dar asa este cu globalizarea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate in afara de al meu :P ... daca mai zici ceva, ii dau foc :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt foarte multumit de al meu. Daca o intretii si exploatezi corect nu cred ca ai probleme iesite din comun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hop si eu cu s60 d5-ul meu. cumparat exact acum 2 ani, am facut peste 50000 km(facuti aproape toti in italia). costuri 0 euro, doar consumabile (4 schimburi de ulei si filtre si placute de frina spate fata , intinzatorul,rulmentul si cureaua de serviciu). deci dupa parerea mea la s60 d5 punctele tari sint 3: confortul - puterea si consumul redus. mentionez ca am un s60 5 d din 2004 cu 215000 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now