Guest vali22

Comparatie cu Passat

8 posts in this topic

Salut,

am o posibilitate sa cumpar un Volvo S60 2.5d,163CP,  piele, full. Pretul e pe undeva pe la 16000eur cu toate taxele incluse, banul jos.Este model facut in 2004 la sfarsit (carte tehnica 2005), si ii cunosc istoria, un singur proprietar. Are vreo 112000km, facuti mai mult pe afara.

Nu ma pot decide daca sa o cumpar pe asta sau un Passat nou, 2.0TDI in leasing, pret aproximativ 25-26000eur pe trei ani. Ce ma sfatuiti din punct de vedere al calitatii masinilor? Una e noua alta are 100000km la bord?

Merci pt sfat,

V

Share this post


Link to post
Share on other sites

90% din cei de aici te vor sfatui catre Volvo. totusi, pentru a face o comparatie decenta intre cele doua masini ar fi indicat sa ne spui mai multe despre passat.

in alta ordine de idei, 112.000 km la un Volvo nu este deloc mult. si daca, dupa cum spui, cunosti istoria masinii si te multumeste cum s-a purtat vechiul proprietar cu ea nu vad de ce mai stai pe ganduri.

pe de cealalta parte, fie ca se cheama pasat, bmw sau orice alta marca, masina noua este masina noua! tu alegi culoarea, optionalele, ce jante vrei, etc.

mai este si problema banilor: la o masina noua in primi 2 ani valoarea ei scade destul de mult. in general cine are 22-23.000 eur nu se mai uita la 1-2.000 eur ca sa-si ia una noua. fa o comparatie cu S60-ul care pleaca de la peste 30.000 inclusiv toate taxele, noua, si la ce pret a ajuns dupa 3 ani.

poate dupa ce ne dai mai multe detalii despre optiunile pe care le ai la passat in 26.000 de eur voi incerca sa-ti argumentez mai bine sfatul pe care il ceri.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu te sfatuiesc sa iei masina noua, oricare ar fi masina! chiar nu conteaza volvo, vw etc

o masina noua este o masina noua (are garantie, nu trebuie sa bagi bani in ea plus ca este mai actuala din punct de vedere tehnologic fata de un second-hand :) in cazul in care comparatia are loc in cadrul aceleasi clase!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa te hotarasti intai ce vrei sa faci cu masina, dac? vrei s-o ?ii peste 5 ani, atunci iei una noua, dac? vrei s-o vinzi în 2-3 ani atunci iei una SH, c?reia nu-i va sc?dea valoarea asa de mult in ace?ti ani. ?i, pentru c? tot e?ti pe volvo-club, p?rerea mea e ca un s60 din 2005 este o ma?in? care poate fi oricând comparat? cu un passat nou  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Daca ti-o iei noua, pentru a-ti mentine garantia va trebui sa-ti faci reviziile NUMAI la reprezentanta... Vezi cam cat costa o revizie, inmulteste-o cu cate vei face in cei 3 ani si daca ajungi la pretul Volvo-ului... go for it. Sunt mult aici cu peste 100.000km (cred ca majoritatea covarsitoare), si sub un sfert au avut probleme majore cu ea. Personal cunosc doar 3 persoane din 160 cate are acum forumul care se plang de chestii majore...

    Numai de tine depinde.... Eu unul as opta pt. S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tutror pt sfaturi si raspunsuri.

Passatul este 2.0TDI, versiunea confort, ar fi aproximativ full options, fara piele, fara xenon, fara incalzire in scaune.

http://www.volkswagen.ro/

Eu am nevoie de o masina pt 2-3 ani maxim, dar sa nu bag bani in ea. Am inteles ca o revizie "mica" la VW este maxim 500RON, si una mare maxim 1500RON. Ce stiti de volvo?

Multumesc mult ,

V

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Din pacate aici Volvo are de pierdut... piesele sunt foarte scumpe la reprezentanta (au niste adaosuri enorme). Daca iti poti lua piesele din alta parte (pentru reviziile "mici" chiar nu e problema, se gasesc pe toate drumurile), poti iesi la o revizie pana in 3.5 milioane (filtru aer, filtru motorina, filtru ulei si ulei).

    Pe mine m-a costat 4.3 milioane si am schimbat urmatoarele :

Filtru polen - 800.000

Filtru aer - 500.000

Ulei - aprox. 1.6 mil 5 litri

Filtru ulei - cam 300.000

Bujii - 900.000 toate 4

Manopera - 200.000 - la un prieten

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer, pentru 2-3 ani recomand cu caldura Volvo. oricum as fi mers de la bun inceput, dar nu vroiam sa fiu subiectiv.

in ceea ce priveste reviziile uzuale, pentru o masina noua acestea trebuie facute numai la reprezentanta pentru a nu pierde garantia. pentru celelalte, indicat este tot la reprezentanta dar nu esti constrans de nimic. daca ai timp si ceva cunostiinte de mecanica le poti face chiar si singur. nu ai ce sa strici, nu desfaci sau schimbi piese pentru care iti tebuie fie un service fie doctorat in inginerie mecanica.

deci, eu zic VOLVO!

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now