Sign in to follow this  
Followers 0
daann

nevoie de un sfat 2 ;)

6 posts in this topic

Imi cer scuze daca nu am postat la sectiunea care trebuie dar nu stiam unde.Peste o saptamana urmeaza sa plec in elvetia pentru a-mi aduce o masina si abia acu am auzit ca cica daca nu ai mai mult de un an vechime nu ai putea sa conduci in afara tarii.Stie careva daca e asa sau nu?

Multumesc anticipat pt raspunsuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut daann!

Tot ce pot sa-ti spun e ca acum 7 ani (sau 8) cand mi-am luat si eu permisul asa era. Am vrut sa merg pana in Ungaria si la vama mi-au zis ca nu pot. Oricum au fost draguti, ca puteau sa ma lase sa intru (ma gandesc) si cand ma intorceam sa ma amendeze sau cine stie ce. Oricum ideea e ca odata ce ai iesit din Romania nu te mai supui codului rutier de aici ci de acolo (indiferent unde "acolo" este).

Tot ce pot sa-ti mai zic e ca legea asta cu permisul sub un an e inca valabila, din cate stiu eu. Acum, poti sa te risti, sau sa stai cuminte inca cateva luni si apoi sa mergi pe afara cu masina. Eventual, cel mai bine, gaseste-ti pe cineva cu permis mai vechi de un an care sa te scoata din tara (sa fie la volan la vama). Dupa aia....

Bafta!

Respecte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdea..ideea era daca am voie sa conduc in alte tari,pentru ca oricum mai merg cu cineva  care are carnet

Share this post


Link to post
Share on other sites

mergi linistit,suntem in UE,permisul nostru e recunoscut peste tot in Europa....asa cum poti conduce in Romania din secunda in care l-ai primit in mana, asa poti face si in alta tara....chiar si in Elvetia....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un coleg instructor auto , el zice ca DA poti conduce in afara tari.

Acu off topic inca este 50 ron preschimbarea permisuui vechi in cel nou european , de la 1 ianuarie va fii 200 ron, daca aveti de schimbat sau modificat date prin ele poate va grabiti . ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc la toti pentru raspunsuri.Ati fost de mare ajutor,cand ne vedem dau o bere  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0