Sign in to follow this  
Followers 0
NDB

Inginerii de la RAR

5 posts in this topic

Acum vreo cateva luni am inmatriculat un volvo S60 si desi aveam anvelope dimensiunea 195/65/R15 (cam subtiri cei drept dar daca asa a vrut producatorul ce poti face) mi-au trecut pe talonul masinii alte dimensiuni si anume 205/55/R16, 225/45R17. Eu tocmai imi schimbasem cauciucurile asa ca nici nu se pune problema sa imi iau acum alte jante si cauciucuri. Plus ca daca nu ma insel s-ar putea sa am nevoie si de distantiere. Exista vreo posibilitate sa solicit un document de la volvo care sa confirme ca dimensiunile care le am pe masina sunt ok ? Asta in vederea unui viitor ITP sau a unui politist mai riguros.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca vei gasi un politist mai zelos care sa te ia la intrebari legat de anvelope.

Si in nici un caz daca sunt mai mici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut ... vizavi de problema ta cu ingineri de la rar si mie mi au gresit cartea de 3 ori .....dar de fiecare data i am atras atentia . prima oara mi au gresit tipu de motor imi facuse masina de 163 cai desi a mea era de 130 ....si i am aratat pe cartea de germania ...mi au refacut o , dupa care nu mi au trecut anvelopele pe care le aveam pe masina care pe cartea de germania erau ...iar mi au refacut cartea ....deci nu e vina lor e vina ta ca nu verfifici datele pentru ca la ghiseu cand i ti da cartea spun sa verifici .... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca in Romania nu o sa ai probleme din aceasta cauza (in cazul in care nu corespunde ce ai in certificat cu ce este pe masina) fiinca poate sa-ti retina certificatul de inmatriculare doar o echipa de la ARR, cand au un "filtru" organizat in trafic si asta se intampla rar, iar cand se intampla sunt vizate camioanele care sunt oprite pentru verificarea greutatii pe osie, siteme de franare, noxe, etc. La ITP nu cred ca e vreo problema (stim cu totii ce presupune ITP in Romania) ;).

Probleme poti avea daca circuli "afara".Acolo este mult mai costisitoare o neconformare de genul asta.

Am platit in GERMANIA 100 EUR amenda (cea mai mica) + inlocuire de anvelope la un service specializat pentru acelasi motiv. Acolo poate sa te amendeze si sa te puna sa te conformezi un simplu echipaj de politie.

Poate am avut eu ghinion atunci dar daca ai trecut in certificatul de inmatriculare sau in cartea de identitate (cele cu care a fost importata masina) dimensiunile la care faci referire, ar fi bine sa mergi la RAR sa le treaca la "mentiuni" in CIV dupa care trebuie sa mergi la Politie sa schimbi certificatul de inmatriculare si atunci totul e ok.

BAFTA !!! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da multumesc. M-a cam pus pe ganduri chestia cu iesitul afara , chiar urmeaza sa fac un drum anul viitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0