Sign in to follow this  
Followers 0
ValiU

Vibreaza antena

16 posts in this topic

De data asta cred ca e o chestie mult mai complicata

Cred ca s-a desprins antena care, din cate imi dau eu seama ar fi in plafon undeva la mijloc.

A incercat cineva sa desfaca plafonul si sa stranga antena?

Cat de greu este? aveti un manual ceva care sa descrie cum se poate da jos plafonul.

nu face urat insa imi place ca masina sa mearga bine.... asa ca as vrea sa o strang la loc

vibreaza putin cand masina merge pe piatra cubica sau subturata

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca vibreaza antena, cred ca s-a "faramat tavanul" , mergi si tu mai atent cu ea, ca nu-i caruta ! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

sursa zgomotului este greu de identificat. iti recomand sa vina cineva cu tine in masina (sa stea in spate) si in timp ce se aude zgomotul sa incerce sa identifice locatia prin pipaire/apasare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

este identificata problema

daca apesi in zona respectiva a plafonului zgomotul dispare.....

nu are nimeni un manual de service?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am patit asa ceva la volvo meu si l-am reparat in parcare in cinci minute.Am desfacut suportul cu lampile din plafon si prin locasul respectiv am introdus o bucata de burte inspre zona de unde venea vibratia binenteles de marimea uni portmoneu avind o grosime putin mai mare de cit distanta dintre plafon si capitonaj.Merga asa de doi ani fara probleme,daca crezi ca te ajuta succes(ai grija cum desfaci suportul pt.ca are un siretlic,respectiv plasticul din fata oglinzi retrovizoare se rabateaza in jos dupa care se ajunge la clemele care iti permit sa dai jos capacul pt.a ajunge la cele doua suruburi ce tin tot ansablu respectiv).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Excelenta idee. Multumesc asa o sa fac si eu....:)

Chiar nu m-am gandit la asta :)

Nu am timp acum si oricum din cauza aglomeratiei nu prea mai merg nici cu masina insa o sa va tin la curent cu ce am reusit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sper sa reusesti :P dupa aia ma inveti si pe mine , ca zdrancane si a mea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa ca tu si asa te duci cu ea la arat.... nu ai nevoie.

eventual sa iti aduc un plug mai mare

Asta sa iti raspund la fel de ironic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ajut mai Aline cum sa nu. :) Dar sa vad cand mai ajung prin motru

Share this post


Link to post
Share on other sites

CARE ANTENA?????

S60 ai, nu?

S60-ul are 2 antene, una lipita pe parbrizul din spate si alta in bara din spate, ma indoiesc sa vibreze vreuna.

Daca iti vibreaza ceva sub tapiserie e posibil sa fie o clema slabita sau iesita. Incearca sa impingi mijlocul tapiseriei, acolo e o clema care iese si face zgomot (de altfel daca te uiti la modelele mai noi de S60 mijlocul tapiseriei e fixat cu o bucata de plastic)

Share this post


Link to post
Share on other sites

adevarat este o clema dar la mine nu a mers doar cu apasare avea putin joc si ma enerva la nebunie vibratia aia de deasupra capului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la fel si la mine

am incercat sa o imping insa nu am avut succes

+ ca intradevar galagie face doar cand e frig pana se incalzeste in masina. e totusi deranjat un pic.

Pai si ce cauta antena in bara din spate??? ciudat... dar acolo o fi

pe aia de pe luneta nu o am, poate au furat-o :)

Nu are nimeni un manual de asamblat masina? incerc sa o dezasamblez :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia de pe geam n-o vezi ca e lipita pe interior (daca te uiti atent pe flancuri se vede cand e soare afara).

Cea din spoilerul spate, oricat de ciudat suna exista (deschizi usita din dreapta din portbagaj si daca te uiti atent o sa gasesti amplificatorul de antena conectat la bara).

Share this post


Link to post
Share on other sites

super tare

o sa ma uit

E posibil sa fie si pe acolo. Nu va contrazic... S-ar putea chiar sa aveti dreptate si sa vibreze plafonul.....

oricum nu am reusit sa il mai fixez in clema lui oricat m-as fi straduit sa imping plafonul...

Eventual ii dau o gaura de sus pana jos si il prind cu un surub iar de surub.......  nu stiu agatz niste chestii tiganesti :))

O sa vad cum o rezolv acum.Credeam ca e antena si vibreaza acolo de nebuna dar daca ma gandesc bine cred ca ai dreptate. Nu e ea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

avem bormasina cu percutie, de aia de bagat nituri :P sa vedem daca mai vibreaza :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0