Sign in to follow this  
Followers 0
irinellus

Volvo 740 sau nostalgia liniilor drepte de alta data...

2 posts in this topic

Multumesc de primire    ::)

Am vazut cum arata niste site-uri ale posesorilor de Volvo prin US sau Canada sau de aiurea...ma bucur ca exista un inceput si in Romania. In afara exista site-uri specializate de unde poti cumpara piese inclusiv pentru "bunicutza" mea...care desi are aproape 200 000 km a facut recent un drum de 800 km absolut fara nici o problema. Apropo de piese, la reprezentanta oficiala Volvo cereau pentru un debitmetru de aer..3500 Ron...in timp ce aceeasi piesa o iau din afara cu 500 RON, noua fireste...iar la second cu 10-30$...am observat ca cel putin la Volvo...dar si la BMW si alte firme, in Romania dau piesele la pana de 8-10 ori mai scumpe decat in afara...io nu am de gand sa mai trec pe la reprezentanta Volvo, te fura la drumul mare.

Am cumparat din afara acrpeta de pe jos, cu 30$, noua, originala  ;D...la o ocazie...am refacut tapiteria plafonului, o s-o fac bijuterie. Chiar azi ma uitam la Riders pe Discovery cum au refacut un Cadillac din 1961...facut cadou de unul din membrii de la ZZ Top sotiei sale de...20 de ani.. :P...ca sa nu mai spun ce hot road-uri mai are omul prin garaj....

Masinile astea vechi au ceva ce le lipseste la cele noi...la majoritatea...i-as spune..sarm...este in Iasi un Chevrolet de prin anii 60, rosu, o bijuterie...io am dat pe masina mea 2800 de euro, este cea din poza de la profil, la banii astia luam si un 940 insa nu ma atrag rotunjimile sale, desi este o masina mai noua, chiar daca este la baza tot un 740, model extrem de longeviv, din 1982 pana prin 1998daca-l consideram si pe 940 care-i seamana foarte mult, practic doar un facelift la 740. Sunt satul de buburuzele pe roti...chiar si la Volvo nu-mi place buburuzeala sa actuala...sper sa ia cat mai putin de la Ford, eventual poate doar ceva de la Lincoln...cand privesti de la distanta masinile de azi aproape ca nu mai recunosti firma...iar in rest...privest cu interes un MClaren F1 dar nu cu...dragoste...nu credeam sa ma atasez asa mult de masina asta...insa cred ca este o chestie de gust...sau poate sunt io mai nostalgic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0