Sign in to follow this  
Followers 0
tricky

Sticla de far.

3 posts in this topic

Am observat ca a aparut un "contur" maro pe partea cu faza scurta si parca ar fi mizerie in interior, praf.

Cum se poate face curatenie in far. Din cate am observat sticla e "cam lipita " far si imi este frica ca daca reusesc sa o dezlipesc nu mai pot sa o pun la loc si sa fie ermetic inchisa; sau se gaseste "garnitura " aia dintre sticla si far ???

Dar oare sticla se poate reconditiona pe interior, se poate scoata pata aia maro sau s-a ars si trebuie schimbata. Si parca vad ca nu se gaseste decat tot farul.... >:(

Are cineva ceva idei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Eu la S60, am desfacut un far, sa-l curat, ca era plin de praf. Fostul proprietar a uitat sa puna un capac in spate, cand a schimbat becul si a mers cu el asa 6 luni. In fine, m-am chinuit ceva sa desfac farul. Sticla e lipita cu un silicon normal, sau asa pare. Am bagat surubelnita subtire intr-un colt si am fortat putin, cat sa se intinda siliconul, apoi cu varful de la cutter, am inceput sa crestez siliconul (putin cate putin). Si cam asta a fost procedeul. La lipire, eu am folosit un silicon normal (de instalatii sanitare, transparent sau alb nu mai retin bine), dar recomand un silicon negru, folosit la termopane si la parbrize auto. Se gaseste la centrele care confectioneaza termopane, sau la geamgerii si este un "salam" verde (este in folie, nu in tub de plastic), cat un tub de silicon normal si costa 15 lei. Acelasi silicon se foloseste si la lipirea parbrizelor auto si este foarte bun, dar eu nu eram in Bucuresti si nu am avut de unde sa iau atunci. Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa as rezolva cu praful din far. Dar de partea maronie cum scap? oare iese la spalat (nu cred dar cine stie ???)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0