danielrugina

Modificari de catalizator

6 posts in this topic

Am un 440 turbo din 91 mtor de 1721 iar dupa ceva timp dupa ce am cumparat-o am constatat ca s-a umblat in catalizator si i s-a scos jumatate din el.De la inceput imi arata un consum ciudat...14-15...dar in realitate...de la pin la plin ... imi ia cam 10 in oras si 8 inafara...poat  sa afecteze chestia asta ce indica calculatocul de bord?Help...daca e ceva sa repar cat mai e timp...daca nu macar sa dorm si eu linistit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Daca catalizatorul se infunda se scoate tot. asa este normal si asa ar trebuii sa faca orice mecanic care are idee de ce se intampla cu catalizatorul. in mod normal atunci cand catalizatorul se infunda, creste si consumul de carburant. ar trebui sa se poata reseta consumul de carburant, dar acesta se face cu o reprogramare de injectoare(daca pompa este electronica). cam atat deocamdata. daca consumul de la plin la plin tia esit bine, poti sa stai linistit. ma interesez in legatura cu problema ta si cum se poate remedia. te voi tine la curent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine este crestat catalizatorul numai pe jumatatea din spate dar cred ca nu a fost scos tot pt ca acum a iceput sa imi zdrangane inauntru...si logic mi-ar fi sa zdeangane doar daca mai are ceva inauntru...Esti de parere ca ar fi mai bine sa imi scot tot din catalizator?Daca fac asta nu o sa imi afecteze mersul motorului?ma gandesc ca are un senzor infipt in catalizator...nu stiu ce e si sa nu o dau in bara...nu de alta dar un catalizator nou ma costa mai mult de jumatate din pretul masinii..si nu merita...ce ma sfatuiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalizatorul nu trebuie scos gandestete si la Itp inspectia,periodica a masini daca mergi acolo cu catalizatroul scos nu iti mai iese fumu si ai toate sansele sa nu o treci si sa te oblige sa ti-l pui inapoi catalizatorul,eu zic sa o lasi asa in privintza asta ca nu are nimika.Si m-as mira sa scoata cineva catalizatorul chiar nu inteleg de ce ar faceo,stiu ca volvo 440 are probleme cu prima toba,dupa o anumita varsta se aude un zgomot ciudat in prima toba,cand mi-am pus eu toba finala acuma 2 luni zicea mecanicu ca sau desprins bucati din ceramica de pe toba si aia face asa,deci probabil ca aia e si la tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer vb...eu nu am detectat unde ar puteaaa fi toba de mijloc...sau o fi aia de ii zic eu catqaaliaztor?eu vb de ce se afla fix sub maneta de viteze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa mine catalizatorul este intre galerie si 1toba,si mai tre sa ai si o sonda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now