Guest Compus

Ulei cutie automata geartronic

7 posts in this topic

Cine stie specificatiile pt uleiurile din cutia de viteze automate geartronic?Si cam ce cantitate intra si de unde sa fac rost?Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca trebuie sa indeplineasca standardele Dexron 3 / Ford Mercon, dar ca vascozitate nu sunt sigur. O sa ma uit si cand gasesc iti spun exact... Desi cam toate ATF-urile (Automatic Transmission Fluid) sunt cam la fel...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi s-a spus de la reprezentanta ca uleiul este mai special ca imi trebuie 14 litri din care 7 pentru a spala cutia si costa cam 95 RON /litru.Sunt cam panicat dc treb sa scot 14 mil pt ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar, cutia de viteze inghite 7.6 litri (cel putin la S/V40-ul automat - desi in manual zice ca doar 6.5 litri se schimba). Gasesti si ulei mult mai ieftin dar trebuie sa afli exact ce densitate iti trebuie. Poti apela cu incredere la Castrol, Motul sau alte uleiuri de calitate. Un ulei mai ieftinutz pentru spalat cutia si apoi pui ulei de calitate. Teoretic nu ai de ce sa schimbi uleiul din cutie la mai putin de 5 ani, decat daca ai nimerit un ulei prea "apos" care face cutia sa "patineze" (impropriu spus pentru ca o cutie automata se bazeaza pe un hidroconvertizor), adica motorul sa se tureze dar sa nu accelereze masina cum ar trebui.

"Spalatul" cutiei nu este extrem de necesar decat daca uleiul de dinainte a facut vreo mizerie...

Dar ce ai cu cutia ? Nu merge cum trebuie ? Nu umbla daca merge, mai bine ocupa-te de alte lucruri mai importante :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia merge dar joja nici macar nu e manjita cu ulei deci nu prea am ulei in cutie.Agata un pic la rece din P in urmatoarea adica in R dar atat.Nu patineaza si nu stiu ce sa fac.Fara ulei nu se poate circula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci poti doar cumpara 2-3 litri si sa ii pui in ea... Dar trebuie sa afli neaparat DE CE ai ramas fara ulei in cutie. Asta e mai important decat doar sa completezi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina are peste cinci ani si cred ca cineva a mai schimbat uleiul in cutie si nu a pus cantitatea necesara.A pus vreo 5-6 l iar restul si l-a pus in buzunar ca asa se obisnuieste.Oricum le voi spune celor de la service sa verifice tot la cutie.Dc afli ce fel de ulei imi trebuie raman dator.In programele de la mag de piese apare ca imi treb 3 litri si mie imi treb 7.Deci nu prea pot sa iau a buna specificatia data de catre respectivul program.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now