kosfunny

CONSILIERE DAUNE!

12 posts in this topic

Salutari!

Inca nu sunt posesor de Volvo dar spar ca anul viitor sa ma pricopsesc cu un 850! Pana atunci incer sa ma fac util acestui club prin inermediul acestui topic, care ar fi bine sa fie "lipicios".Ma bucur ca exista deja cineva care va consiliaza in materie de polite si de aceea m-am gandit ca ar fi binevenita si o consiliere in materie de daune!

Sper sa nu aveti prea multa nevoie de mine! ;D

PS Sfaturile pe care le voi da sunt in calitate de inspector de daune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce soc. lucrezi? Poate facem o colaborare!

As vrea sa nu fie publica informatia!

Ai pm!

Share this post


Link to post
Share on other sites

As avea eu o intrebare. Am masina inmatriculata in spania, asigurarea este platita la zi acolo. Daca se intampla sa existe un accident in RO din vina mea sau din vina celuilalt, cum se procedeaza cu actele in RO? Mentionez ca, in Spania, se completa o foaie de la asigurator si nu te mai batea capul cu politia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din 01.01.2009 ar trebui sa intre in vigoare constatul amiabil! desi imi e greu de crezut! pina atunci tot la politie trebuie mers!

Share this post


Link to post
Share on other sites

As avea eu o intrebare. Am masina inmatriculata in spania, asigurarea este platita la zi acolo. Daca se intampla sa existe un accident in RO din vina mea sau din vina celuilalt, cum se procedeaza cu actele in RO? Mentionez ca, in Spania, se completa o foaie de la asigurator si nu te mai batea capul cu politia.

Din pacate constatul amiabil va intra in vigoare de la 01.01.2009.Spun asta pt ca din punctul meu de vedere firmele de asigurari de la noi nu au inca logistica necesara!

In cazul tau:

1. Daca esti vinovat va trebui sa dai asigurarea (cea spaniola) celui pagubit.Ce vei face tu, iti vei repara mesina pe banii tai cel mai probabil, daca nu esti asigurat full in Spania.

ATENTIE: daca ai masina cumparata de la noi si mergi pe baza unei procuri ai toate sansele sa te trezesti ca polita e falsa , daca masina e radiata in Spania (asta daca ai luat masina de la persoane necunoscute).In acest caz risti sa dai cu subsemnatul si sa fii dat in judecata!

2. Daca esti in postura de pagubit, folosesti RCA-ul vinovatului ca intr-un caz normal.

ATENTIE: Daca nu esti proprietar iar procura nu e bine intocmita juridic (trebuie sa aiba stipulat ca ai dreptul sa semnezi si sa incasezi despagubiri) nu vei putea deschide dosarul la firma de asigurari.Deasemenea, toate actele trebuie sa fie traduse si legalizate! Si aici e valabila atentionarea de la punctul 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate constatul amiabil va intra in vigoare de la 01.01.2009.Spun asta pt ca din punctul meu de vedere firmele de asigurari de la noi nu au inca logistica necesara!

In cazul tau:

1. Daca esti vinovat va trebui sa dai asigurarea (cea spaniola) celui pagubit.Ce vei face tu, iti vei repara mesina pe banii tai cel mai probabil, daca nu esti asigurat full in Spania.

ATENTIE: daca ai masina cumparata de la noi si mergi pe baza unei procuri ai toate sansele sa te trezesti ca polita e falsa , daca masina e radiata in Spania (asta daca ai luat masina de la persoane necunoscute).In acest caz risti sa dai cu subsemnatul si sa fii dat in judecata!

2. Daca esti in postura de pagubit, folosesti RCA-ul vinovatului ca intr-un caz normal.

ATENTIE: Daca nu esti proprietar iar procura nu e bine intocmita juridic (trebuie sa aiba stipulat ca ai dreptul sa semnezi si sa incasezi despagubiri) nu vei putea deschide dosarul la firma de asigurari.Deasemenea, toate actele trebuie sa fie traduse si legalizate! Si aici e valabila atentionarea de la punctul 1.

1. Masina nu e radiata in Spania, e pe numele cumnatului.

2. Daca procura nu e tradusa, nu e valabila asigurarea ?

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Masina nu e radiata in Spania, e pe numele cumnatului.

2. Daca procura nu e tradusa, nu e valabila asigurarea ?

Multumesc,

Toate actele trebuiesc traduse!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti grija cand semnati o polita Casco deoarece in ultima perioada multi asiguratori au introdus clauze care obliga asiguratul sa repare dauna doar in unitatile colaboaratoare !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim mult de atentionare !

Samsung Galaxy S on JellyBean

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now