marian21

imi poate da cineva un sfat

9 posts in this topic

am un s40 1.9d din 2001 si am o problema cu giri la relanti [700 in loc de 750].  ma poate ajuta cineva cu un sfat ??? ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

@frn, zippy, voi vorbiti despre clapeta de acceleratie, insa omul are diesel. La motorul meu, D4192T e simplu de reglat relantiul, insa la al lui care poate fi T3 sau T4 (asa scrie in vadis) n-am gasit cum se face. Apropo, marian, ce tip de motor ai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mariane nu-ti face probleme! Este normala turatia aia...ideea este sa nu-ti scada sub 700 sau sa nu fluctueze... ;)

Ca sa fii cu sufletul impacat verifica totusi filtrul de aer (sufla-l cu aer sub presiune sau daca este foarte imbacsit schimba-l). Salutari! :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

danm motorul este d4192t3 si citeodata se mentine la 750 cum scrie si in carte si merge bine iar de cele mai multe ori  scade la 700[la relanti].filtrul de aer e schimbat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De regula folosesti acelasi tip de motorina? La mine prezenta acelasi simptom cand alimentam de la ROMPETROL cu EURODIESEL 5. Parca masina era mai fashneatza (sau era efectul placebo... :D ) insa se marise si consumul (cam cu 2 l/100). Imi aduc aminte perfect ca relanti-ul era atunci pe la 700 rpm. De atunci alimentez numai de la PETROM (EURODIESEL 4). Curios, consumul a scazut la 5.5 -6 l si relanti-ul sta FIX la 750rpm.

E doar o idee la solutia pe care o cauti... ;)  Best, avx. :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

motorina pe care o folosesc eu este agip blu diesel sau shel.cred ca aici in italia nu am vazut pe nimeni sa se plinga de calitatea motorinei :nono:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now