Guest lsimonca

salut

4 posts in this topic

sunt din sf. gheorghe covasna, am un volvo v 40 din 2000, sper sa pot obtine de la voi informatii despre o problema la motor pe care o am. am motor de 1600 16 V si mi s-a defectat "decalorul de rampe" / explicatia din service. imi puteti da mai multe amanunte si eventual un magazin de unde se poate achizitiona la un pret mai bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Acelasi motoras il am si eu pe V40-ul meu, si tot din 2000 e. Daca te referi la sunetul acela care e intermitent (sau in cazuri mai grave continuu) de diesel (un carait ascutit), este vorba de variatorul de admisie (probabil la asta s-au referit).

Ai fi cam a 4-a persoana de care aud cu problema asta, inclusiv eu sufar de acelasi zgomot, si faptul este datorat lipsei de ulei in baie peste nivelul de minim. Din pacate pe unde am intrebat pretul nu este mai mic de 7-8 milioane pentru acel "pinion" sau "variator" cum il numesc cei de la reprezentanta iar pentru a-l inlocui trebuie data distributia jos. Piesa o face doar Volvo, nu vei gasi "compatibil", asa ca din pacate cam asta e pretul.

Daca este o alta problema te rog creaza un subiect nou in sectiunea "S/V40" si detaliaza acolo ce si cum !

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

de produs nu-l produce nimeni in afara de vlovo, pretul este ala care este... nu stiu... maricel in orice caz...

oricum sfatul meu este sa schimbi si distributia odata cu el...

yaks! problema foarte delicata din ce am citit eu...

te-a sfatuit bine Midnight Caller sa detaliezi subiectul in sectiunea S/V40...

ai facut diagnoza computerizata?

poate ca nu e pinionul! s-ar putea sa fie electrovalva care il controleaza sau vreun alt senzor... cel de pozitionare al axei cu came sau cel care inregistreaza turatia arborelui...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Servus.

Eu sint din Bv. Poti veni cu masina pina aici? Am un om de service care mie mi-a salvat de multe ori cite o gramada de bani.

Am si sursa de piese, vorbim de marfa de calitate, nu chestii facute undeva nu se stie unde, de cineva, nu se stie cine, cu factura / garantie / tot ce trebuie.

Da-mi un telefon in prealabil, chiar daca sintem aproape unul de celalalt, nu merita sa bati drumul degeaba - in caz ca mecanicul meu e ocupat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now