Guest dudus_23

frina volvo40 ajutoooorrrr

9 posts in this topic

Nu stiu ce se intimpla eram sa fak vreo 2 crasuri, nasol era ca era si baiatul meu.

Am fost in 3 serv. acelasi raspuns.......MASINA NU ARE NIMIC si totusi daca pun frina *calm* frinele  tin, dar la o bruscare a frinei nu mai tine nimic se duce precum barca, intra ABS DAR MASINA SE OPRESTE IN 20 M, pedala de frina la fund nu tine frina, am pus pe calculator, aerisit frine, pe bord nu da nici o eroare ????????????????? MA POATE AJUTA CINEVA ????? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai uitat la cauciucuri ? Daca de la aceeasi viteza calci frana usor, opreste mai repede decat daca o calci brusc ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca poate e pompa devina......lichidu de frana cum e?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca o calc usor se opreste in 2 m ffff bine, lichidul schimbat acu 6 zile cind am facut aerisirea...????????

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceasi chestie o cam simt si eu...dar cred ca e de la cauciucuri...acum cu ce este incaltata?cu cauciucuri de vara?daca da,incearca sa iti pui de iarna.asta o sa fac eu zilele astea si iti spun daca e vreo diferenta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu fie ceva in neregula cu pompa de ABS... Incearca sa mai faci o aerisire la frane, poate a ramas ceva aer pe traseu si o ia pompa prin balarii ! Cum ai facut schimbul de lichid, intai l-ai dat afara pe tot si apoi ai pus sau l-ai lasat sa curga in timp ce completai mereu si pompai / aeriseai ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

uleiul l=am lasat sa curga si completam referitor la cauciucuri sunt mixte si sunt de 2 luni mai multe nu stiu.....macar sa ma duc in service cu propuneri caci nici cei de acolo nu stiu ce sa ii mai faca...nu se aprinde nimic tot ok da frina cucucuc

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieri am schimbat cauciucurile pe fata...am pus niste nokian(am inteles ca sunt printre cele mai bune pt sezonul de iarna dar sunt putin zgomoatoase)si nu mai intra asa repede ABS-ul..eu zic sa incerci si tu cu alte cauciucuri sa vezi daca mai face la fel

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

am si eu un v40 1.8 122CP an 2000 cod motor :B 4184 S2

sunt ceva probleme de franare si la masina mea

franeaza prea 'moale' si pe distanta mare

in caz ca aveti vreun raspuns va rog sa-l postati

merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now