mdd84

fum mult......

9 posts in this topic

masina mea a inceput sa scoata fum mult,nu ca nu ar fi scos,dar acu il scoate si cand e motoru incalzit,bine,(oradea-arad)....i-am schimbat pompa vaccum,dar tot degeaba,la relanti zici ca  e tractor plus ca mi se aprinde martorul de bord cu sonda lamda,dc e ala la masina mea e un S40 1.9TD................. ce sa fac cu ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ai schimbat ultima data filtrul de aer ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ai schimbat ultima data filtrul de aer ?!

filtru de aer nu are mai mult de 2ooo de km,l-am schimbat cam acu o luna jumate,cel mult 2 luni,defapt i-am schimbat toate filtrele si distributia....apropo nu am gasit o rola de la cureaua de accesorii,e rola aia care vine cu un arc cel putin asa e la mine,pe aia nu am schimbat-o si am observat ca tinde sa se blocheze la relanti in special.....sa fie din cauza aia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rola ti-o gasesc eu fara probleme, dar nu din aia cred sa fie... Fum mult la motorina este fie din injectoare, fie din pompa sarita de la punct, fie din turbina... Ai commonrail ? Masina trage bine in rest ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rola ti-o gasesc eu fara probleme, dar nu din aia cred sa fie... Fum mult la motorina este fie din injectoare, fie din pompa sarita de la punct, fie din turbina... Ai commonrail ? Masina trage bine in rest ?

Masina are pompa lucas,injectoarele le-am verificat de 2 ori si is bune,motoru nu e commonrail,cod de motor e F8QTD4192T,masina trage bine nu ma pot plange,merge fara probleme in sarcina,chiar ma surprinde placut cat de vi is caii in ea,dar la relanti e varza,aud rola aia cum tinde sa se blocheze,oscileaza turatia si incepe sa scoata fum.Nu ar putea sa fi si de la buji?.Eu maine o sa incerc sa gasec rola aia in Oradea,dc nu o gasesc,ci numai cu tot complexu,la cat mi-ai da tu una?

merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

si a mea scoate un fulm alb  bine ca se cunoaste acuma ca e putin mai frig ... da am vazut cai normal si la alt t4  tot asa ise un fum alb .. nu stiu dc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine, 2.0T, scoate tot fum alb. Compresie am, motorul merge bine, antigelul nu se pierde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la benzinare am observat si eu ca scote fum,dar banuiesc ca nu are oscilati in turometru si nu merge sacadat,a mea are ,motor de 1.9TD,si in sfarsit i-am  gasit ce bai are masina,i-a scos ceva mufa care da comanda la pompa de injectie,masina nu a mai scos fum,numai avea ascilati in turometru,iar cand a cuplat a revenit la normal,dar acu e scoasa mufa,rezultatul e ca trebuie sa-i dau jos pompa de injectie sa-i schimbe ceva inel si inca ceva,sa o debiteze parca si apoi sa o puna sus,cam toata afacerea ma costa 490 de lei(piese+manopera),in oradea

Share this post


Link to post
Share on other sites

i-am dat jos pompa,a debitat-o,a pus-o la loc si i-a facut toate reglajele,pompa e lukas,si acu merge cum trebuie,numai scoate fum,numai merge infundata,numai are oscilati........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now