Sign in to follow this  
Followers 0
Guest dudus_23

probleme sistem frinare volvo v40

3 posts in this topic

Va rog daca cunoaste cineva..

pe scurt cind pun frina treptat se opreste masina ff bine in 2m, dar cind frina este pusa agresiv intra ABS da se duce precum o barca,nu am frina deloc. Am aerisit acu 3 zile frinele, am completat ulei, la bord nu indica nici o eroare, la tester nu a dat nici o eroare electronica, cauciucurile sunt mixte luate acu 2 luni noi, daca stie cineva ceva va rog ca nu mai rezist..... credca am devenit cel mai corect sofer din trafic :))) merg numai cu 40 la ora ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este al 2-lea topic pe care il deschizi despre problema asta?  ??? O sa primesti aceleasi raspunsuri, cu aceeasi concluzie: schimba cauciucurile. Cei care vizualizam aceasta zona de forum suntem aceeiasi useri, nu este o zona cu "decontare" directa pe masa reprezentantelor...

Hai sa iti explic cum e treaba cu cauciucurile:

- cele de vara - excelente vara, groaznice iarna (chiar daca e iarna uscata, datorita temperaturilor joase cauciucul asta isi pierde proprietatile si zici ca mergi pe roti de plastic).

- cele de iarna - excelente iarna, groaznice vara (temperatura ambientala ridicata si profilul le scade foarte mult eficienta, le fac sa se uzeze prematur; de asemenea genereaza un zgomot mare de rulare si, prin masivitate si greutate, o sa traga masina mai greu si o sa iti consume mai mult)

- cele mixte - proaste iarna, proaste vara (sunt o struto-camila, nu sunt bune de nimic; poate doar sa zici ca ai cauciucuri, si nu mergi cu jantele direct pe sosea)

Cred ca ar fi trebuit sa ne ceri parerea inainte sa iei cauciucurile :D

In plus, cred ca la tine mai ai si o problema serioasa de geometrie a rotilor pe fata, astfel incat ele lucreaza una contra celeilalte, in loc sa se ajute.

In curbe mai stranse, auzi cauciucurile scartaind, chiar daca nu fortezi curba respectiva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru dudus 23 ai verificat discurile de frana poate sunt uzate si ar trebui schimbate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0