Guest v40

achizitionare volvo 40

8 posts in this topic

Dragi volvisti

Intentionez sa achizitionez un Volvo V40, cu urmatoarele caracteristici:

an fabricatie: 2004

motor: 1.9 cmc, 116 CP

PRet: 13.000 euro cu TVA

CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 4 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA, xenon,

masina are 124.000km ,cu ultima revizie facuta la 120.000 km.

Ma intereseaza la cati km se schimba distributia, in cazul unui Diesel.

Masina arata impecabil, nu am cuvinte , e ceea ce mi-am dorit, voi ce ziceti de volvo V40 din 2004.De pret ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Salut si bine ai venit printre noi !

    Din cate am auzit eu de V40, prin 2004 Volvo era deja cumparat de (sau asociat cu Ford). Nu stiu ce motor are pe el (din cate vad eu in VADIS e acelasi motor cu cel din 2000 - D4192T3 sau D4192T4). Nu stiu nimic de fiabilitate, unele guri rele spun ca e motorul de Renault de pe Megane (eu sper sa nu fie asa).

    Ca design e intr-adevar excelent, mie imi place foarte mult (in special farurile bifocale cu insertii negre). Ca dotari e full-option, mai putin trapa electrica, stergatoare faruri si scaune fata incalzite (probabil are, dar a uitat vanzatorul sa specifice).

    Pretul... nu stiu, eu am dat pe V40-ul meu din 2000 (fara piele, tempomat, trapa, doar 3 airbag-uri, fara jenti de aliaj, geamuri electrice doar pe fata, si nici climatronic, nici computer de bord, nici Xenon) 6300Eur si avea 170.000km.

    TVA ? Care TVA ? De la ce firma il iei ? Sau parc auto ? Spune-ne mai multe detalii, poate mai dai o gramada de bani la vama... !

PS: Vezi ca am pus subiectul intr-un topic nou, pentru ca asta trebuia sa faci si tu de la inceput...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Multumesc pentru informatii , intr-adevar nu are incalzire in scaune, trapa, si stergatoare faruri.

Pretul este cu taxe cu tot, iar pe mine ma avantajeaza faptul ca o iau pe firma iar pretul fara TVA este de 10.900 euro.

Astazi mi-a indicat bunul meu prieten S40 sa iau legatura cu Horia pentru a-mi face o verificare sa vad ce s-a schimbat in urma reviziilor.

Ma interesea in primul rand distributia care am inteles ca se schimba la 120.000 km dar nu stiu daca este la fel si la Diesel.

Se auzea un mic zgomot la haion sesizabil numai dupa bancheta din spate ,dar foarte slab.

In rest foarte stabila, dar nu stiu daca are ESP???

Ce stii de consum la motorul de 1.9 cu 116 CP??

Multumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Nu-ti fa probleme de zgomotul de la haion... poate fi si o zbarnaiala de la numarul de inmatriculare...

    Despre consum... bunul NOSTRU prieten S40 a pus un PDF in care scrie ca consumul mediu pt masinuta ta e 5.4L/100Km. De invidiat de-a dreptul ! :) (uita-te la "Performante motoare S/V40").

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gabi,

Dupa cum ti-am spus si in mail masina pare OK. Cat priveste motorul, da este motor Renault, insa dpdv al fiabilitatii nu-s probleme, nu te lasa influentat de faptul ca-i Renault si nu Volvo.

;) La Volvo nu se numeste ESP, se numeste DSA (pentru Volvo V40) insa la vremea respectiva figura in lista de optionale, nu era standard. Ca sa te edifici asupra existentei, uita-te pe consola centrala si vezi daca ai un buton sub care sa scrie DSA.

Cat privese pretul..e OK. Ai mai putea inceca o usoara negociere, insa decat sa pierzi masina pe care ti-o doresti... Ca idee, avem in parcul SH in momentul de fata doua V40 din 2000, respectiv 2001 la 10,000 Euro si 12,000 Euro inclusiv TVA.

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Salut si bine ai venit printre noi !

    Din cate am auzit eu de V40, prin 2004 Volvo era deja cumparat de (sau asociat cu Ford). Nu stiu ce motor are pe el (din cate vad eu in VADIS e acelasi motor cu cel din 2000 - D4192T3 sau D4192T4). Nu stiu nimic de fiabilitate, unele guri rele spun ca e motorul de Renault de pe Megane (eu sper sa nu fie asa).

    Ca design e intr-adevar excelent, mie imi place foarte mult (in special farurile bifocale cu insertii negre). Ca dotari e full-option, mai putin trapa electrica, stergatoare faruri si scaune fata incalzite (probabil are, dar a uitat vanzatorul sa specifice).

    Pretul... nu stiu, eu am dat pe V40-ul meu din 2000 (fara piele, tempomat, trapa, doar 3 airbag-uri, fara jenti de aliaj, geamuri electrice doar pe fata, si nici climatronic, nici computer de bord, nici Xenon) 6300Eur si avea 170.000km.

    TVA ? Care TVA ? De la ce firma il iei ? Sau parc auto ? Spune-ne mai multe detalii, poate mai dai o gramada de bani la vama... !

PS: Vezi ca am pus subiectul intr-un topic nou, pentru ca asta trebuia sa faci si tu de la inceput...

salut,

este cumva masina din Ploiesti? cea neagra????

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut baieti

exact este masina din ploiest, am mers sambata si am vazut-o , sunt hotarat pe ea, astept azi sa-mi aprobe leasing

E super masina, si VOLVO:)

cum vi se pare masina cea neagra??

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost si eu interest de ea la un moment dat. dar, a venit XC-ul si nu am putut rezista :D masina este ok. avantajele leasing-ului sunt evidente. totusi, poate un pik prea scumpa. aceeasi masina in germania + taxele aferente este mai ieftina, sau cel putin era in urma cu vreo luna jumatate....

bafta pentru leasing si sa ne vedem pe drum cat mai des!

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now