stefan_S60_2.4T

LED-uri in loc de becuri la iluminare bord

45 posts in this topic

Ia zi nea Stefane, da zi drept, ce culoare arata cel mai bine ?

Astept poze si cu restul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie prima poza imi place cel mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia zi nea Stefane, da zi drept, ce culoare arata cel mai bine ?

Astept poze si cu restul .

Salut nea Bogdane,

Sincer toate se vad bine, in sensul ca este luminat uniform. Ziua cel mai bine se vede verdele, pentru ca este cel mai puternic si trebuie sa vezi ce scrie pe displayuri. Noaptea mie imi place albastrul deschis din prima poza si movul din penultima.

La modulul de AC din bord am lucrat aseara, azi dau telefonul jos, sper ca saptamana asta sa termin si consola.

Revin cu poze de indata ce termin.

Edited by stefan_S60_2.4T

Share this post


Link to post
Share on other sites

La climatronic cum ati facut led-uri sa luminete uniform mai ales cele trei butoane picioare\frontal\parbirz ca nu reusesc deloc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am scos dispersorul de lumina (de la cele 3 butoane), si am lipit pe placa o banda de 3 leduri, sa-mi lumineze si zona aceea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum ajung la dispensor , trebuie data placa jos ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum ajung la dispensor , trebuie data placa jos ?

Trebuie scos panoul de clima de pe masina, desfacut partea din spate iar apoi desfacuta fata acestuia! Fata este prinsa cu cleme si banda dublu adeziva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://img02-otomoto...C30976199_8.jpg , are cineva idee cum de se aprinde acest bord alb , poza am gasit-o intamplator pe autovit.ro , masina este 2007 , si nu sunt sigur daca chiar se aprinde alb sau este de la poza :confused2:

Are leduri puse! "260" nu este luninat cum trebuie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebarea cum a facut asa ceva atata timp cat cadranul este vopsit "ou de rata " ( vreau si euuuu ) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine se vede in poza cadranul alb, dar de fapt nu este. A iesit un azuriu :hello:

post-259-0-86005100-1382342315_thumb.jpg

post-259-0-91165800-1382342480_thumb.jpg

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e pus doar led , sau este si decolorat cadranul ? Ca bord-ul e de tip vechi nu e pe smd din fabrica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am decolorat nimic, pentru ca nu se poate. Am pus banda de leduri, pentru a lumina cat mai uniform. Initial a fost ca in a doua poza, dupa care am luat cadrane de facelift, cu inele cromate si le-a adaptat Bogdan G, iar apoi a schimbat iluminarea la display-urile de jos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nu exista nici o metoda sa decoloram cadranele , nuu ? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu. Ele au mai multe straturi si nu prea ai ce sa le faci. Este plexicul transparent, dupa care este vopsit verde, peste care este vopseaua negra, pe care o vedem noi. Eu am incercat sa curat un cadran si nu am reusit. Am frecat cu diluant 30 de min si abia s-a decolorat un oic vopseaua neagra.

Singura varianta (costisitoare) este sa te duci cu un cadran la un "nene" sa-ti faca din plexic cadranele (dar e ceva de munca, pt ca nu sunt drepte, ci au forma unor farfurii) si apoi la alt nene, sa-ti copieze fata si sa o faca din autocolant si atunci poti sa pui leduri, sa se vada alb :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea mult de munca pentru un moft , dar la R sunt albe ? Nu merg la noi ? hehe :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceasurile cu totul nu merg, dar se pot lua doar cadranele. Iar ceasurile de R, nu sunt luminate din spate ca ale noastre, si au niste leduri foarte puternice in partea de sus, care lumineaza cadranele. Daca iti permiti sa dai 300 de euro pe ceasuri si inca vreo 50 modificarea, se poate face :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

MAi bine verzi ! :))

Share this post


Link to post
Share on other sites
On Tuesday, March 01, 2011 at 2:35 PM, stefan_S60_2.4T said:

 

Gasesti si leduri si becuri la 12V. Daca pui leduri, trebuie sa faci cumva sa obtii o lumina difuza, pentru ca ledurile au lupa si focalizeaza lumina intr-un punct. Eu am reusit asta punandu-i o caciulita alba si una verde ( ca-n poza de mai jos ), insa, nu stiu de ce, ledurile s-au ars destul de repede.

Becurile la 12V se gasesc in diverse culori ( sunt vopsite ), insa lumina la cele clare este mai puternica. Eu am pus becuri clare cu caciulita verde, e combinatia care se apropie cel mai mult de culoarea becurilor originale.

post-291-005640300 1299069271_thumb.jpg

De unde ai luat caciulitele?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now