Guest DRX

Zgomot ciudat

12 posts in this topic

Salut !

Am si eu o problema si anume un zgomot care se aude parca in schimbator la plecarea in forta de pe loc .Daca plec normal nu se aude. Azi am observat cand am dat cu spatele si rotile erau la dreapta maxim parca a schiopatat putin era la rece.Am mers cca 30 min cu masina si am repetat figura cu mersul cu spatele cu rotile la dreapta maxim si nu a mai facut nimic. Eu suspectez ceva la planetara.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De vina ar putea fi bara stabilizatoare de sub puntea fata, care ar putea atinge un pic cutia la demaraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel facea si la mine,(un zgomot ciudat la plecarea in forta)  am descoperit defectul prin introducerea unei pene de lemn intre tamponul dreapta superior si sistemul de prindere de pe caroseria masinii (in partea apropiata parbrizului,  vezi foto), dupa introducerea acestei pene, zgomotul a disparut, dar a aparut o vibratie usoara, datorata faptului ca motorul freca prin intermediul penei din lemn pe caroseria masinii. Dupa schimbarea tamponului, merge perfect, zgomotul a disparut. Mentionez ca mi-au trebuit 5 luni sa descopar sursa zgomotului,  ;D ( si nu mai radeti) dar daca ma duceam la service, sigur schimbam si alte piese pana se gasea defectul. Tamponul l-am inlocuit personal, in aproximativ o ora jumate, plus berea de rigoare  ;D

post-72-12877855263552_thumb.jpg

post-72-12877855267392_thumb.jpg

post-72-12877855271378_thumb.jpg

post-72-12877855275304_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am un zgomot ciudat cand accelerez in forta ... parca ar fi de la toba... se aude k o vibratie ..... m.am uitat sub masina si nu am vazut toba gaurita sau neprinsa bine .... a mai patit cineva asa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cioris  Verifica tamponul de care am pomenit eu mai jos in acest topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am acelasi zgomot , stai linistit , tamponul ala din poza se duce dupa ce ala de jos dinsprea radiator incepe sa cedeze ! ala e pricina , dupa care incepe sa il uzeze si pe cel care il arati in poza ! m-am lovit si eu de acceasi faza , cu acel zgomot si tamponul de jos de pe acea traversa l-am gasit uzat , l-am lasat un pic pana am pus ce trebuie ( asta pt ca un idiot mi-a comandat altceva ) si cat timp l-am lasat pe asta , cateva luni a inceput sa imi faca uzura si cel care il arati in poza , la facea mai mult zgomot in marsalier ...insa si zgomotul pe care il specifici tu !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut si eu am avut aceiasi problema. In momentul cind motorul era rece si o calcam facea aceiasi zgomot (am zis prima data ca e de la planetara) dar nu e de la supartul acela de motor si am facut schema care o arata prietenul nostru in poza numa ca imi dadea zgomotul si vibratia motorului in habitaclu asa ca i-am bagat niste bucati de cauciuc moale care au atenuat si zgomotul si acea bataie de planetara miine o sa ii fac niste poze sa vedeti cam cum am procedat e simplu Pana faci rost de bani sa o schimbi. APROPO EU M-AM LUAT DUPA CITIVA BAIETI DE AICI SI MI-AM COMANDAT PIESELE DE PE ADRESA ASTA http://www.partsforvolvosonline.com/default.php?cPath=29 CHIAR AZI CICA IN 5-9 ZILE LUCRATOARE IMI VIN PIESELE MUUUUUUUUULT MAI IEFTINE CA IN ROMANICA. ITI TREBIUE DOR UN CARD INTERNATIONAL. cam asta e revin cu pozele. Mult noroc si spor la bani!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca a durat asa mult sa fac pozele cu suportul de motor dar pot sa va zic ca pentru un moment am scapat de o grija nu mai troncane nimic.

Iti trebuiesc urmatoarele : - 2 buc.de caucuc mai gros sa intre fortat intre bucsa si caroserie.

                                    - 2 benzi autoblocante

                                    - 2 surubelnite drepte mai late

Fixezi cauciucul pe langa bucsa il indesi bine cu surubelnitele dupa care prinzi de jur imprejur cu benzile autoblocante.

GATA AI SCAPAT DE STRES CEL PUTIN PENTRU UN MOMENT!!!

CAND AI MATRAFETI PUTETI FACE COMANDA AICI CU INCREDERE: http://www.partsforvolvosonline.com/default.php?cPath=105_769_778

post-2385-1287786337143_thumb.jpg

post-2385-12877863379651_thumb.jpg

post-2385-12877863388534_thumb.jpg

post-2385-12877863396844_thumb.jpg

post-2385-12877863404987_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau un mail la "contact" aici : www.piese-volvo.ro , si il aveti cu 400-500RON de la Corteco.

Volvo460 poate confirma si calitatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, eu l-am schimbat si functioneaza brici.

Foarte multumit de schimbare  ;D (prietenii stiu de ce)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o problema cu turbosuflanta si am inteles ca stitit pe cineva care repara cat ma costa?

eu sunt din mangalia as vrea un raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now