Guest VolvoRaly

Tacanit usor la motor in drepta, pe langa curea

7 posts in this topic

Salut,

De ieri a inceput sa se auda un tacanit la motor in poartea dreapta undeva pe langa curea ( cel putin asa aud eu ).

Am fost cu ea la un service si mi-au spus sa nu imi fac griji ca e rulmentul de la AC / climatronic, nu e grav, nu trebuie sa schimb nimic ??!!

Voi ce parere aveti, v-ati intalnit cu asa ceva pana acum?

Merci anticipat de raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare: cand trebuie schimbat un rulment,daca nu atunci cand tacane sau are joc? sa-l schimbi cand se sparge camasa si sar bilele? HMmmmmmmmmmmm!

Ma mir ca nu au indesat vasilina in el sa numai tacane!!!!!! si sa considere astfel problema rezolvata :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kitul de reparatie ambreiaj al compresorului de A/C e in jur de 1500 RON pe original. Se gaseste doar rulmentul, insa trebuie cautat temeinic, si costa in jur de 80 RON. De asemenea daca mecanicul e idiot cand il depreseaza poate sa rupa carcasa compresorului (asa am patit eu) si atunci trebuie sa umperi alt compresor. Sfatul meu, lasa-l asa pana la vara, daca nu huruie tare nu o sa ai probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci kadudu, o sa caut rulmentul intre timp si o sa il mai tin asa pana la vara, daca se inrautateste huruitul o sa il schimb. Sincer eu am emotii cu masina de fiecare data cand o duc in service :)

Daca aveti vreo recomandare de un service / mecaninc bun in Bucuresti pentru Volvo S60, va rog sa imi spuneti si mie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, .... cum ai rezolvat problema asta?

merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, eu am inlocuit rulmentul de la compresorul de AC la un mecanic in Bucuresti. O sa-ti trimit  numarul lui pe privat, momentan nu-l mai am. M-a costat cam 100 ron rulmentul (l-am cumparat de la mecanicul respectiv), iar manopera nu stiu sa-ti spun pt ca eu am schimbat vreo 5 piese deodata. Omul lucreaza f bine dar e putin cam scump. Garantez ca n-o sa-ti strice nimic la masina, eu am fost f multumita.

Intr-adevar, nu trebuie sa schimbi rulmentul chiar acum, doar daca nu te deranjeaza prea tare agomotul. Eu am cumparat masina cu pb asta si am mers asa cu ea vreun an. Nu s-a intamplat absolut nimic. In timp trebuie schimbat pt ca in cazuri extreme poate duce la ruperea curelei de distributie. Dar repet, ai f mult pana acolo.

La mine nu era un zgomot continuu, ci numai cand cupla AC-ul. Inchide AC-ul si vezi daca se mai aude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am avut problema lui "betty" si am schimbat doar rulmentul care a costat pe vremea aceea(acum vreo 3 ani)80RON,nu se schimba greu daca mecanicul are indeminarea si sculele necesare.Rulmentul l-am luat de la SKF.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now