Midnight Caller

Am schimbat discurile !!!

4 posts in this topic

    Salut baieti !

    De la o vreme masina mea scotea un zgomot foarte ciudat la plecare... Era un fel de uruit groaznic, si se intampla doar la viteze mici... Initial am crezut ca este ceva de la directie, pentru ca imediat ce miscam stanga-dreapta de volan, se potolea. Ulterior am vazut ca daca "ciupesc" frana, tace din nou... de unde am tras concluzia ca s-ar putea sa fie de la discuri sau placute...

    Asadar cand am schimbat anvelopele in iarna am profitat si m-am uitat la uzura discurilor... Aveau o bavura urata rau la margine, pe ambele parti unde NU calcau placutele... Le-am lasat asa, ca am zis ca "mai merg"... Problema e ca de o saptamana la fiecare plecare uruia, asa ca n-am mai suportat...

    Am cumparat azi de la ADF Italy un set de discuri fata, marca ZIMMERMANN, si o pereche de placute marca FERODO (ambele Made in Germany). Discurile - 240RON, placutele - 110RON. Preturi FOARTE bune parerea mea...

    Am fost la VVV850 si m-a ajutat sa le montez, (10x a lot VVV850 si pedala), sunteti niste baieti de AUR !) si acum astept sa se mai rodeze pentru ca inca nu tine frana cum ar trebui... deh, discuri noi, placute noi...

    Manevra de schimbare a fost in esenta foarte simpla. Totul a durat in jur de 4 ore pentru ca am desfacut suruburile la 3 maini, atat de inclisate si intzepenite erau !

    Masinuta nu mai scartzaie deloc acum si merge ca unsa... Ce mai, sunt super-happy !

    Baieti, sunt dator cu o MAAAAAARE lada de bere... voi alegeti ce sa fie ;)  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

super bune preturile!

ai idee cat costa si pt spate? ca le-as schimba si eu...

si inca ceva: in cat timp le-au livrat? ma gandeam sa ma duc azi pe la magazinul din pantelimon...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pe la 13 am sunat si la 14:30 ma duceam sa le ridic... Au mai intarziat nitzel si au ajuns placutele la 15:00 pentru ca am uitat eu sa cer si d-alea... Oamenii foarte serviabili, specifica te rog faptul ca vii de pe Volvo-Club, din partea lui Sorin de la magazinul din Viilor, probabil ti se va face un discount ;)

Pentru spate cred ca le iei si mai ieftin, pe la 100RON MAXIM discul. Daca le schimbi, schimba si placutele, sa te stii cu inima impacata.

Daca mai ai nevoie de ceva spune-mi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult pt sfaturi!

placute am deja marca Lucas, pt ca oricum trebuia sa le schimb...

imi propusesem sa schimb si discurile, dar abia odata cu urmatorul set de placute... nu mai are rost sa astept, din moment ce au pretul asta!

eu gasisem ceva mai scumpe... pe la 750 RON si d-asta vroiam sa mai stau o tura...

masina mea intra intr-o revizie majora si nu vreau sa fac rabat de la nimic! schimb TOT!

semeringuri supape, distributie, placute, discuri, lichid frana, ulei servo, ulei motor, ulei cutie, filtre, antigel, tampoane motor si cutie, plus remedierea unor mici defectiuni- termostat si problema aia cu supapele despre care am mai intrebat!

cred ca sapt asta care vine o duc la mecanic!

ABIA ASTEPT!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now