Guest POP

Help - Audio SC-801 + boxe / manual auto

7 posts in this topic

Salutare,

Recent am intrat in posesia unui V40 1.8 benzina 97/98.

Sistemul audio este SC 801 + 2 boxe bord/ 2 portiera fata/ 2 spate si e cam "obosit"/prafuit  :-\

Rugamintea mea este daca cineva stie sa ma ajute cu urmatoarele date ( am frunzarit netul dar nu am gasit pre multe informatii  ::) ):

1 - ce alt sistem audio volvo mai performant (sau mai nou) se mai potriveste pe acest model

2 - alte sisteme compatibile volvo cu CD sau MP3 ? (as prefera sa nu fac modificari si sa fie pe aceleasi dimensiuni)

3 - tip de boxe actuale instalate (forma/putere/ sau alte date care m-ar putea ajuta in inlocuirea lor)

si

4 -unde as putea gasi un manual de V40 -97/98 ??...(pe forum am gasit un manual de 2001)

Multumesc anticipat.

post-0-12877854624865_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna,

eu mi-am schimbat sistemu audio cu unu performat,ai nevoie de niste mufe,cele de la el nu sunt compatibile cam cu nimik inafara de ce e volvo,alea le gasesti pe la 15 lei, in oradea atat m-au costat ;D

boxele respecti dimensiunile locasurilor ,dc nu vrei sa te complici si cu puterea CD-playerului sau a amplificatorului.

manual am cautat si eu dar nu am gasit.......... :-\

bafta.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine e aproape la fel, doar ca are si caseta si cd-player+ o magazie de cd-uri in portbagaj(din fabrica).  eu am pus un cd normal alpine ....spatiul care ramana jos se completeaza cu un sertaras special.  ti-l poate aduce midnight caller cred, mie el mi-a dat.  si din momentul ala iti pui ce vrea muschiul tau pe masina. evidenta iti mai trebuie o mufa adaptoare de la mufa volvo la cea standard

boxele... eu le-am schimbat....sunt de 13 cm si pe fata si pe spate....si mai sunt 2 tweetere pe bord, dar de alea nu stiu sa iti zic nimik, nu am umblat la ele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult pentru aceste informatiii .

Banuiesc ca boxele de 13  portiera fata /spate sunt format rotund mai ramane sa vad ce dimensiune au tweterele cele din bord.

Cred ca am sa apelez la varianta cu un cd mp3 si suport intrucat vreau sa schimb tot sistemul audio iar preturile la console audio Volvo SH mi s-au parut exagerate (bani la care pot pune un sistem audio -  zic eu - mai performant pe masina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa e, doar k pierzi aspectul de original.  eu cel putin am revenit repede la HU615 , mi se parea enervant sertarasul de sub el .  fiecare cu pasaricile lui

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now