Guest onisim

bara din fata

11 posts in this topic

Salut.

Am un S40 din 2003 cu care am alunecat pe gheata si l-am atins putin pe cel din fata mea. Era noapte si frig de numa asa ca nu am stat mult la taclale, ne-am inteles pe loc si am plecat. A doua zi am vazut ca totusi bara din fata e putin crapata. Pentru ca sunt student si nu imi permit sa imi comand pur si simplu alta noua  ;D vreau sa o lipesc pe interior ca sa nu se vada. Va rog mult daca stiti sa imi spuneti cum se da bara din fata jos. Am incercat si am desfacut toate suruburile la care am avut acces dar degeaba. Parca e prinsa cumva pe interior. Stiti cumva cum e prinsa si unde? Trebuie sa dau jos si farurile? Sau care e sistemul de prindere?

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu mi-am spart fusta/bara fata intrand in carligul spate al unei camionete cu aprox. 60 km/h iar dauna am avut doar eu: un orificiu de aprox. 7 cm² in fusta fata si bara interioara din compartimentul motor usor indoita. Bara fata se demonteaza relativ usor, de sub masina si urmarind unde se afla locul de prindere a suruburilor prin miscare usoara a barii si daca retin bine doua suruburi se afla si in compartimentul motor in spatele farurilor! Nu trebuie date jos si farurile, doar scutul de protectie de sub masina. Pe mine m-a costat reparatia la un service clandestin 250 lei, ´´peticita´´cu fibra si vopsita cu pensula cred. Acum a ramas o ´´cicatrice´´ sesizabila doar de aproape! Ai grija, sa nu pierzi suruburile, caci sunt mai deosebite, eu am lipsa un surub care s-a rupt si nu am gasit altul identic. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cum e la masina ta, dar in general la VOLVO sunt doua suruburi destul de mari exact pe lonjeroane. se desfac pe sub bara. apoi, dupa ce desfaci suruburile si/sau clipsurile de la roata/aripa, iese prin tragere in fata.

mai uit maine in vadis si revin.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roco: multumesc pentru amabilitate

@Shpeedy: imi zici te rog daca ai mai aflat ceva intre timp? daca nu, oricum mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

gasesti atasat poza din VADIS pentru bara. sper sa te ajute, mai ales ca o vezi desfacuta complet. sper sa nu ma insel, dar este vb de piesele numerotate cu 15.

M.

post-2-12877855843373_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@shpeedy: poti te rog sa pui un post in continuare la acesta si cu denumirea celorlalte subansamble pana la 40? multumesc,calin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos! mi-am prins un pic urechile,sunt prea multe repere,da' asta e,sper sa ma descurc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai in primul rand, hai sa vedem daca se potriveste la masina ta. vrei sa-mi dai detaliile ca sa caut mai bine? model, an, tip cutie (daca sti), tip motor.

si iti pun poza de la masinuta ta si tot ce gasesc.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doresc sa incep prin a spune ca a facut buba pe fata dreapta,am fost prea suparat si am lasat-o asa de 3 zile. Maine ma duc sa-i dau bara jos (sper) si sa vad ce a mai ramas.

V40,2001,cutie automata, parca 55AH,(numai stiu) 2.0T, 165 cp, B4204T3.Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now