iorgu

proiectoare si stop ceata defect

4 posts in this topic

Am mare nevoie de cineva care ma poate ajuta sa descopar o neclaritate sau o defectiune legata de proiectoare si de stopuri ceata la un S40 din 99,nu functioneaza.Am cautat blocul de sigurante,dar este in regula.Se poate cumva sa functioneze proiectoarele numai inpreuna cu stopurile de ceata,va intreb asta pentru ca de cand am cumparat eu masina am sesizat ca nu are buton pentru proiectoare ci are numai pentru ceata si sa am lipsa sigurante sau mai sunt si in alta parte decat la motor. Poate stie cineva sa ma ajute va rog. MULTUMESC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sunt sigurante, intr-o cutiuta pe stalpul din stanga, deasupra pedalelor.

Dar din cate m-am uitat eu, se pare ca siguranta cu luminile de ceata, este situata in cutiuta de la motor.

La mine (an fabricatie 2001) stopul de ceata si proiectoarele lucreaza separat si am comenzi separate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iorgu  Daca nu ai butoanele de actionare separat pt fata/spate, 100% lampa de ceata din spate (stg.) se aprinde simultan cu actionarea comutatorului pt proiectoare.

Pentru inceput, verifica existenta becului din lampa (stg/spate), starea lui, a contactelor din soclu si a mufei de legatura cu aceasta. Eventual, "trage" niste masuratori pe acolo (+12V).

Pentru identificarea modului de functionare a proiectoarelor/lampii de ceata si a dispunerii elementelor (relee, sigurante, module, etc) iti trimit pdf-urile urmatoare. Spor la treaba!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru ajutor,o sa verific dupa schema ,dar mai astept putin sa se mai indrepte vremea ca la noi ploua incontinuu si nu prea imi vine sa ma apropii de ea ,o sa rezolv problema cat de curand,va multumesc inca odata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now