Guest Golfsburg

Recirculare

3 posts in this topic

Salut,

la sistemul de ventilatie, este posibil sa se blocheze clapeta care obtureaza fluxul de aer din exterior? Am observat de curand ca nu se mai recircula aerul, adica indiferent daca butonul este ON sau OFF, mie tot imi intra aer din afara (se simt gazele de esapament). Apoi, din cate imi aduc aminte, cand era pe recirculare, zgomotul suflantei (aerotermei, sau cum se numeste) era mai accentuat. Acum, indiferent de pozitia butonului de recirculare, zgomotul este acelasi, fapt care ma duce cu gandul ca acea clapeta nu mai functioneaza. Voi v-ati confruntat cu aceasta problema?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista o problema de design la sistemul de recirculare la S/V40 Mk I.

Primul aspect prin care se manifesta este ca incep sa se auda niste pocnituri in partea dreapta a bordului, prin zona airbagului, cand activezi recircularea. Intre 7-14 pocnituri. Ele sunt generate de mecanismul roata dintata-melc, atunci cand melcul incepe sa sara pe roata dintata. Eroarea celor de la Volvo este ca nu au facut o brida, un inel, ceva, care sa tina melcul cat mai apropiat de roata, si astfel, cand incep sa se uzeze putin (sunt de plastic) si sa nu mai fie calcatura perfecta, poc-poc-poc....

Probabil ca nerezolvarea acestei probleme duce in timp la blocarea - si implicit nefunctionarea - recircularii aerului. Combinata cu faptul ca S/V40 Mk I nu are filtru de praf, duce la situatii dastea aieure, in care ii mirosi motorina aluia din fata...

Daca insa tie nu ti s-a intamplat sa auzi pocnitorile alea, exista si posibilitatea ca problema sa fie una mai simpla, de contact electric la buton, la mecansm, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chestia asta am patit-o si eu...la mine ramasese pe recirculare blocata..si cand ploua se abureau geamurile mereu...m-am chinuit sa ajung la ea dar foarte greu si nu am reusit sa scot mecanismul de acolo asa ca am tras putin de clapeta ca sa poata sa intre aer de afra...acum vad ca si-a revenit dar face zgomotul ala ciudat de care zice muadDib ...nu stiu cat o sa mai rezite asa...ar fi buna o schema cum se demonteaza :)...aaa...eu am filtru de polen la ea....deci cerd ca problema apare la mai multe v40/s40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now