jani

reparatie cardan

8 posts in this topic

Ceau!

Astazi mi-am montat cardanul reconditionat.Sper sa tina. La mine s-a rupt bucsa de cauciuc din fata cardanului,asa ca am decapsat am scos bucsa(care seamana cu o bucsa silens) si am dat-o la cineva sa-mi toarne alt cauciuc.Daca se v-a rupe din nou o sa va informez daca nu atunci inseamna ca se pot reconditiona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe, ar fi super sa tina... desi sunt forte destul de mari si cauciucul trebuie sa fie de calitate... Daca ti-o face din negru de fum poti sa-ti iei adio de la ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine , ai reparat cauciucul , dar se strica si bucsa aia mica sau cum s-o numi , aia cu caneluri. Aia unde se poate confectiona ? Ai pe cineva care face asa ceva ??

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, spuneti-mi cum se manifesta defectiunea la cardan,inceputul defectiunii,ca sfarsitul.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Defectiunea  apare brusc si te lasa in mijlocul drumului ! Poti incerca sa mai stringi colierele mai mult. Cardanul se srica , in 99% din cazuri , in fata la ambreiaj. Daca patesti asa ceva , te uiti pe dedesubt.

Daca s-a rupt cauciucul , la revedere.O tractezi pina acasa , demontezi cardanul , il repari

(unul nou costa 13,8mil.) si.......

Daca sunt zimtii , poti sa incerci sa mai stringi colierul.Daca nu tine , asta e.....

Daca e ceva , cauta-ma :0724533605 - Alex

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

doamne fereste,inca nu am aceasta problema,eram curios.multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine bagate sub masina si strange colierele cu un imbus de 6. Daca suruburile nu sunt cu cap imbus schimbale si pune cu cap imbus.Strange cat poti de tare,surubul nare voie sa se rupa.Pe capul surubului trebuie sa scrie 12.8sau in cel mai rau caz10.8.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru sfat. abia am luat masina si nu o cunosc. apreciez orice sfat. mulrumesc.  salut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now