Sign in to follow this  
Followers 0
danutzzz

am sau nu numere valabile?

9 posts in this topic

scuze pt titlul topicului insa chiar nu stiam ce sa scriu...dilema mea este urmatoarea : la sfarsitul lunii noiembrie am achizitionat volvica din dotare...cu numere si asigurare valabila pana pe 31 august 2009...intr'o seara ma opreste rutiera pt un control de rutina...si unul din politisti imi spune ca in termen de 30 de zile de la achizitionarea masinii trebuie sa o inmatriculez...dupa vreo saptamana ies din oras si aproape de vaslui ma opreste iar rutiera in aceleasi conditii...inainte sa ma lase sa plec il intreb pe acel "rutier" care este situatia cu numerele mele si ii explic situatia in care ma aflu , iar el imi spune ca inainte aveai termen de 90 de zile sa inmatriculezi vehiculul , dar acum legislatia s'a schimbat si pot circula pana expira numerele si asigurarea...stie cineva cum este legal ? sincer nu as vrea sa fiu intr'o situatie mai neplacuta in viitor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu...provizoriile sunt valabile 30 de zile. Cu posibilitatea de prelungire

dar... http://www.informatiiauto.ro/numerele-provizorii-de-inmatriculare-sunt-valabile-90-de-zile-sid3300.html

Nu stiu daca mai este valabila, avand in vedere faptul ca nu se mai inmatriculeaza atat de multe masini ca in acea perioada.

Autovehiculele si remorcile înmatriculate în alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în tara, daca sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulatie.

La expirarea termenului, politia retine certificatul si placutele cu numerele de înmatriculare straine, care vor fi remise autoritatilor emitente

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai termenul asta de 90 de zile cica ar fi fost inainte de schimbarea legislatiei..am scris si in postul anterior...tocmai de asta sunt confuz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Articolul este publicat în data de: 24 Septembrie 2008

Sooo, legislatia, din cate stiu eu nu a mai fost schimbata din 24 septembrie 2008

In asa zisa legislatie de care zici tu (cea noua) perioada de valabilitate era de 30 zile.

De ce nu iei tu frumusel nr de telefon de la info politia rutiera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Articolul este publicat în data de: 24 Septembrie 2008

Sooo, legislatia, din cate stiu eu nu a mai fost schimbata din 24 septembrie 2008

In asa zisa legislatie de care zici tu (cea noua) perioada de valabilitate era de 30 zile.

De ce nu iei tu frumusel nr de telefon de la info politia rutiera

am vorbit si cu o firma de acte auto si mi-au zis ca pot circula pana imi expira asigurarea...dar cred ca ma voi duce dupa sesiune la rutiera sa ma interesez personal...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare atentie, daca circuli cu provizoriile expirate este ..DOSAR PENAL

Nu prea cred sa aiba legatura cu asigurarea. Asa as lua si eu o masina din Ge, fac provizorii, care sunt valabile cat sunt si asigurarea pe un an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare atentie, daca circuli cu provizoriile expirate este ..DOSAR PENAL

Nu prea cred sa aiba legatura cu asigurarea. Asa as lua si eu o masina din Ge, fac provizorii, care sunt valabile cat sunt si asigurarea pe un an.

stiu ca e penal...si eu nu am nr provizorii...ci masina e inmatriculata in suedia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham, atunci inseamna ca sunt valabile 90 zile. Poate ne ajuta Nelu Borza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0