ramiro

probleme claxon

8 posts in this topic

am o intrebare...cum pot sa umblu la contactele de la claxon la un v40 an 2000?trebuie sa apas super tare pe el ca sa mearga...ma gandesc ca daca trag de plasticul ala nu merge sa il scot..ca am incercat sa trag de el si nu iese si nu am mai insistat ca imi era sa nu rup ceva de la airbag..

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu as fi interesat sa aflu cum se desface...si la mine destul de greu...in partea dreapta a volanului tre sa apas foarte tare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti doua suruburi TORX in lateral-spatele volanului (pipaiti si veti simti 2 gauri). Se desfac si iese airbag-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

la alea am incercat...dar nu am putut sa le desfac...am tot tras de ele...credeam ca mai este si alta modalitate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar pentru a te incuraja doresc a-ti spune ca s-a mai discutat pe forum problema cu apasatul puternic, nu esti singur,este frecventa la ale noastre masinute!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, si eu fac flotari la volan, si crede-ma ca am curatat de DOUA ori acele contacte si degeaba... Pur si simplu NU VREA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guys, pe al meu l-a rezolvat nevasta-mea. Dap.

Dupa ce cateva luni m-a boscorodit ca nu mergea decat unul, si suna anemic, nedemn de poftele ei de exprimare in trafic, De catva timp l-am pus pe al 2-lea in functiune, creeand premisele unei exprimari mai "zgomotoase".

Iar acum, ca ii place cum suna, si il foloseste destul de mult, a inceput nebunul sa isi dea drumul. La functionare, mah. De la masajul de pe butoane, sau de la pumnii pe care sunt sigur ca ii incaseaza cand nu sunt eu in masina (de fapt, ce sa mai, ii incaseaza si cand sunt eu la volan... Fiind calm, mai las pe unul - altul sa isi faca de cap in fata mea, sa caste gura, sau vreun pieton sa viseze, sau etc. - insa daca colega de apartament se intampla sa fie in dreapta mea, imediat ii trage una volanului, drept in ... locul care trebuie), uite ca merge mult mai bine decat mergea mai la inceput.

Deci, daca vrei sa iti mearga claxonul bine la Volvist, lasa contactele, lasa suruburile; foloseste-l cat mai intensiv. Sau ia-ti /prietena/sotie/amanta care sa o faca pt tine. Stai, asta din urma parca nu prea... Nu e un exemplu bun... Cel putin in cazul meu... E mai stealth, asa ... :D

Oricum, ati inteles ideea ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Åži eu am întâmpinat aceeaÅŸi problemă dar l-am folosit în exces ÅŸi, ÅŸi-a revenit.

Încercaţi şi voi la fel, poate aveţi noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now