wam

VERIFICARE SI DIAGNOZA S60 D5 - NEVOIE URGENTA DE INFORMATII

9 posts in this topic

Salutare tuturor membrilor,

Avand in vedere ca am de gand sa intru in randul posesorilor de VOLVO am nevoie de cateva sfaturi. Am de gand sa achizitionez un S60 D5 din 2006, dar inainte de toate as vrea sa ii fac o verificare amanuntita. Unde imi recomandati sa ma duc pentru o diagnoza computerizata, pentru o verificare a motorului si directiei, altele ???? La ce ar trebui sa fiu atent ? Masina are 104000 km, iar in cartea de service imi apare ultima verificare la 91000.  Apare pe bord si acea eroare de genul "SRS AIRBAG SERVICE URGENT", dar am studiat forumul si am descoperit ca e doar o eroare ce poate fi stearsa la reprezentanta. Poate ca aceast mesaj sa mai apara si din alte cauze ( accident ?? - masina are spoilerul usor lovit in stanga fata - mai mult zgariat) ??? Orice informatii si sfaturi credeti ca imi sunt necesare va rog sa mi le comunicati. Am vazut pe forum ca au mai pus si altii intrebari de genul asta, dar poate au mai aparut membrii noi, idei noi, etc.

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal , dute la reprezentanta la volvo ..... sunt singurii care poate sa ti spuna istoricul masinii

Share this post


Link to post
Share on other sites

@wam

pentru istoric, da-mi pe privat VIN-ul masinii

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

@wam

pentru istoric, da-mi pe privat VIN-ul masinii

Best,

H

Cu masina mea ai reusit ceva ?! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex,

Vezi mail

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu nevoie de cateva lamuriri.

1. "Motorul functiona normal, fara simptome de consum de ulei, dar cu scapari de fum din galeria de EVACUARE." Asta ma cam nedumireste . O fi grav sau se rezolva relativ ieftin ? Posibile motive ?

2. Cat costa aproximativ " bandou stanga de pe bara de protectie fata" ?

3. Cat costa "spalator far stanga" ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fum in galeria de admisie poate veni de la simeringuri / scaune supape uzate.

Pentru celelalte da-mi mail pe alex.voicu(at)volvo-club.ro cu serie sasiu si necesar de piese !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze, am gresit eu post-ul. Am corectat: e vorba de galeria de evacuare !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca scapa gaze pe la galeria de evacuare nu poti afla cat costa reparatia decat dupa ce o ridici pe elavator si vezi clar pe unde scapa gaze .

Legat de spalator si bandou astea nu sunt foarte scumpe .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now