Guest florinash

ajutor

13 posts in this topic

sunt de curand posesorul unui volvo 343....1400 benzina din 85

buna ziua domnilor...

am o problema...am stricat cardanul...si am nevoie de unul...de 122 cm...de aluminiu....

se poate repara?ce fac ?

din marea bucurie.....sunt acum dezamagit....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posteaza mai multe detalii privind stricaciunea, poate si o poza, pentru a obtine ceva solutii. Nu de alta, dar e mai bine pentru tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca e rupt, eu i'ti recomand sa'l schimbi..... chiar daca il sudezi s'ar putea sa se rupa din nou si nu cred ca e foarte placut lucru asta daca se intampla la viteza (nu e sigur)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ceau!

ti sa rupt cauciucul sau ti s-au dus canelurile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

e cam nasol daca ti s-au dus canelurile.dar pana iti vin celelalte cardane,poti sa incerci o chestie.ti s-au dus canelurile din fata precis da cardanul jos adanceste putin canelurile cu o pila triunghiulara pune cardanul inapoi dar canelurile refacute punele in spate strange bine bridele cu suruburi tari(10.8sau12.8) si ai grija sa ramana putin luft in spatele surubului.eu cum am mai scris am reconditionat si cauciucul si canelurile si acum masina circula dar as dorii uncardan de rezerva

Share this post


Link to post
Share on other sites

     In aceasta situatie... iti recomand o solutie alternativa... se incarca prin sudare cu electrod din material de acelasi tip in locul unde au fost canelurile... apoi se frezeaza. Rezultatul e excelent. Trebuie sa se aiba in vedere ca in prealabil... piesa de reparat sa fie incalzita... pentru ca altfel... crapa la socuri termice. Si... electrozii sa aiba cel putin aceeasi duritate ca si piesa de reparat. Mergi la un atelier profesionist. E aceeasi tehnologie folosita la reconditionarea planetarelor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multmesc domnilor pt interesul acordat...mai am 2 zile si vine bibeloul...mult asteptat....calitate cat casa....si sa vezi iar un volvo pe sosea (din astea mai vechi vb)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci unul nou???

Share this post


Link to post
Share on other sites

sper sa nu ma uiti dami si mie un bzzzz, cand iti vin bibelourile

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt de curand posesorul unui volvo 343....1400 benzina din 85

buna ziua domnilor...

am o problema...am stricat cardanul...si am nevoie de unul...de 122 cm...de aluminiu....

se poate repara?ce fac ?

din marea bucurie.....sunt acum dezamagit....

Langa buzau in localitatea posta calnau au un cardan de volvo..firma  autoglobus

Share this post


Link to post
Share on other sites

domnilor, daca acel cardan are coliere, cred ca ar fi mai usor sa se sudeze un colierpe o bucsea canelata cARE SE POATE FACE , de acest ansamblu inca un colier ( de colierul  cardanului)si totul sa se prinda de cardan - e mai bine decat pe dreapta pana se procura alt cardan...!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now