bogdan_a

Schimbare distributie

16 posts in this topic

In cartea tehnica (de service) scrie ca pentru modelele de dupa 2002, dstributia trebuie schimbata la 96,000 mile sau 8 ani. Este valida aceasta informatie (mie mi se pare cam mult si n-as vrea sa raman cu instalatia in drum si cu motorul facut zdrente...  ;D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

e bine sa o schimbi intre 60,000 - 70,000 KM. acum depinde ce curea iti pui!

oricum, nu trebuie sa te duci prea mult cu ea.

stima

In cartea tehnica (de service) scrie ca pentru modelele de dupa 2002, dstributia trebuie schimbata la 96,000 mile sau 8 ani. Este valida aceasta informatie (mie mi se pare cam mult si n-as vrea sa raman cu instalatia in drum si cu motorul facut zdrente...  ;D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi apreciati asa din aer? Sau din traditie - asa se schimba acu' treijde ani si asa "ar fi bine" sa facem si acum? Poate ca "si mai sigur" ar fi sa o schimbam la fiecare 10,000km, odata cu uleiul.

Eu intrebam de niste specificatii tehnice. Stiintifice. De la producator!

Na, ca m-am aprins de dimineata... Poate tre' sa-mi beau intai cafeaua...  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai baut cafeaua? Raspunsul oficial va fi (s-a mai discutat asta pe aici si nu s-a ajuns la nici o concluzie) 80000 km in Romanica si cei de afara dau garantie pt 160 000 km.

Ce am inteles eu din discutiile anterioare: daca schimbi in Romania  distributia ai garantie  80 000 km, iar daca o schimbi la Szeghed de exemplu ai 160 000 km garantie. Incearca si tu sa intelegi ca eu n-am inteles inca de ce......

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am inteles nimic...  :D

O sa fac o medie aritmetica si o sa o schimb la 120.000km... (oricum am trecut de 92,000km...  ::) )

Cei 160,000km specificati in Ungaria ar fi destul de aproape de ce spuneam eu la inceput: 96,000 mile.

Nu vad de ce in Romania ar trebui schimbata mai des - doar daca folosesc curele de masina de cusut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mai fost discutia asta pe forum, si motivele invocate pentru "diferenta" de 80.000 km.

Iti pot spune doar ca am auzit de curele rupte la 180.000, primul schimb fiind facut la 80.000. In definitiv scrie in manualul de utilizator (pe care il ai, nu-i asa ?) sau poti cauta cu incredere in "Brosura S40/V40 engleza" unde gasesti niste link-uri de pe volvocars cu manualul in format electronic. Acolo zice ca se schimba la 160.000. Go for it :)

PS: Tot acolo gasesti si VADIS-ul (din care citez mai jos) :

Program point:Year: 8

S40/V40 Petrol Engines  Km x 1000: 150

and Bi-fuel    Miles x 1000: 90

Timing belt

-replace the belt according to the service program

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna intrebare asta cu distributia.

lamuriti-ma si pe mine - daca ii schimbata in 2004 la 120.000 km si acuma am pe bord 160.000. pot sa mai stau sau tb schimbata la 5 ani chiar daca nu faci km?

mentionez ca ii schimbata in Olanda la reprezentanta.

Multumesc mult si astept raspuns.

daca trebuie totusi schimbata, Alex contez pe tine ca de obicei cu piesele si consumabilele!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea proprie si personala este ca s-au cam facut anii (5) si ar fi cazul sa o schimbi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Orientati-ma si pe mine vă rog catre un service (atelier, persoană, etc.) in Bucuresti unde sa schimb distributia. Merci mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

tinand cont de drumurile din romania, de trafic si nu numai, cel mai bine e sa se schimbe intre 60,000 max. 80,000 KM.

de ex. la vw in Romania se schimba la 90,000 KM dar orice mecanic recomanda a se schimba pe la vreo 80,000 KM.

acum, fiecare face cum vrea; ca de ce il inveti pe om, de aceea nu face.

apoi, inca o idee este aceea, de a se uita pe Cutia in Care cureaua de distributie vine si acolo, Producatorul specifica " la cati km trebuie schimbata "

in acest fel, se va gasi explicatii la orice fel de probleme care tin de Schimbare Distributie.

Eu am schimbat in 2007 distributia si pana acum, am decat vreo 30,000 deci pana la 60,000 - 70,000 km sau chair 80,000 km! mai am si au trecut doar 2 ani ;) daca ar trebui sa ma iau dupa ce spun cartile " max. 5 ani " dar producatorul spune altceva!!!

este vorba romanului " las la atitudinea fiecaruia sa interpreteze "

UN PASTE FERICIT

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mea a avut distributia schimbata la 158000 in 2007 si acum am 207000...cam la cati km trebuie sa o schimb?trebuie sa schimb si pompa de apa?sau doar rolele si cureaua...cand schimbi distributia trebuie sa schimbi si cureaua si rolelelde la auxiliare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ea se schimba pe la vreo 60,000 km sau max. 70,000 km.

acum, nu ai de unde sti ce fel de curea s-a pus!

eu unul, te sfatuesc sa o schimbi cat de curand posibil.

intrebal pe midnight caller.

el poate sa te ajute cu Costul total

Share this post


Link to post
Share on other sites

majoritatea magazinelor de piese auto iti dau garantie de 60.000 km la curea,deci eu unu o schimb din 60.000 in 60.000 de km

bafta.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am acum 140.000 a fost schimbata la Primus la 70.000, am sunat dimineata si au spus ca in Romania se schimba dim 80 in 80, dar spune ca in afara se schimba intre 80 si 120.000, la intrebarea de ce? sa raspuns foarte clar ca acest motor nu este prevazut cu spatiu de siguranta intre piston si supape........deci sa trangem linie e bine sa schimbam la intre 70 si 80.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si inca ceva, service Primus a spus ca nu se schimba pompa de apa, e adevarat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now