rynno85

este vrun indicator care arata cand trebe schimbat uleiul ....

5 posts in this topic

sunt de cateva luni posesorul unui s40 din 2005, cand am luat-o posesorul mi-a arata hartia de service cum ca avea uleiul schimbat ...eu am schimbat doar placutele spate....acum se cam aproapie aia 15 mii de km si nu stiu daca este vrun bec indicator la bord care sa imi spuna cand trebuie schimbat uleiul....daca poate sa imi spuna cineva daca este vrun bec si sa mi-l descrie as aprecia mult....va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

TIP: Intotdeauna cand cumperi masina second-hand, schimba consumabilele. Nu spun ca aici e cazul, dar multi le indoapa de aditivi dubiosi doar sa "uite, sefu', cum se aude motoru'! Ceas!". A, si hartia de la service... Daca vrei, iti pot face lejer rost de cateva, gata stampilate. Ieftin, cateva zeci de lei, de o bere.

Deci, for the peace of mind, trebuie facut schimbul. Cat mai repede.

Si, ca sa iti raspund la intrebare, nu exista senzor de calitate a uleiului asa de destept incat sa cuantifice clar toate proprietatile... Si, daca sunt, nu te poti baza prea tare pe ele, masoara doar vascozitate si tensiunea superficiala, nu si alte caracteristici, cum ar fi compozitia chimica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am vazut eu pe tester la service cand mi-au scimbat uleiul, mi-au resetat ceva sa -mi apara dupa 15mii km.Probabil iti va scrie un mesaj in bord cum ca trebuie sa mergi cu ea la service pentru revizie. Eu personal nu am asteptat pana la 15mii km ca sa-mi apara, ci i l-am schimbat la 10mii. Dar stiu de la celalalte masini pe care le-am mai avut ca primeam mesaj in bord cand trebuia sa-i fac service-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca la fiecare schimbare de ulei se reprogrameaza avertizarea, asa ca stai linistit. Cu mai mult de o mie de kilometri inainte de a fi nevoie, ti se va afisa un mesaj: "time for service booking". Uleiul trebuie schimbat la fiecare 20k in conditii normale, cel putin la a mea (C30 1.6 2008). Respecta intervalul recomandat de Volvo si afisat de masina, mai ales daca nu o fortezi prea mult. Reprezentantele autorizate iti recomanda vizite mai dese, sub pretextul grijei lor fata de masina ta, in conditiile foarte extreme din Romania (furtuni de praf, clima tropicala, ger napraznic, cratere in asfalt, etc).

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu ca nu sunt senzori care masoara calitatea uleiului ma refeream doar la vrun indicator la bord care sa imi spuna ca s-a facut numarul de km ....masina nu a fost cumparata din tara ci din anglia si invoice ala care il am eu e de la un dealer volvo si am am si verificat la repreentantele de acolo ca sa fiu sigur....oricum merci pentru sfat....daca este vrun posesor de s40 care sa imi spuna ceva pe tema asta il rog sa isi rapeasca din timpul lui 5 min si sa imi raspunda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now