tiberiu

cine ma ajuta.....

17 posts in this topic

Buna seara,

am un volvo 460 GLE motor de 2000 benzina, anul de fabricatie 1995 si am probleme cu pompa servo directie pierde tot lichidul de servo cam in 7 ore.Ceva sfaturi unde gasesc in bucuresti pentru un service ok, sau orice sfat cu privire la acest subiect este bine venit.

Multumesc si viata are prioritate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Daca pierzi lichidul de servo pe la pompa e cazul sa te gindesti la alta ( noua e cam piperata la pret - vreo 2000 lei - sau sh e mai mult mai convenabila dar ai de cautat ) . Daca lichidul de servo il pierzi pe la caseta de directie iarasi e jale . Totusi e mai rezonabila la pret ( am luat eu in vara de la @MC una noua cu 1300 lei parca - sh nu te sfatuiesc sa iei ) .

@MC = http://www.piese-volvo.ro/catalog/index.php  ;)

UN SFAT . Daca problema e de la caseta de directie schimb-o . Daca se lauda vreun mecanic ca schimba doar semeringurile la ea si iese ca noua , fugi . Inca nu avem meseriasi care sa poata face chestia asta - poate doar la reprezentanta VOLVO .

Ca sa platesti mai putin pe caseta de directie trebuie sa o dai pe cea veche la schimb -ATENTIE spal-o cu ce vrei tu , ariel , clor , detergent de vase etc. sterge-o si scurge-o bine de tot daca nu vrei sa auzi niste " poezii" de dor de la nenea @MC .

                  BAFTA . O sa ai nevoie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

am si eu aceiasi problema >:( cu un Volvo V40 2000, 1,8... dupa 2 zile e borcanu gol... imi e frica sa ma uit pe unde curge... dar orientativ, gasesc balta de ulei pe langa roata din dreapta... ceva ideii? ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

am si eu aceiasi problema >:( cu un Volvo V40 2000, 1,8... dupa 2 zile e borcanu gol... imi e frica sa ma uit pe unde curge... dar orientativ, gasesc balta de ulei pe langa roata din dreapta... ceva ideii? ??? ???

I-ai facut pa la caseta de directie . Sa nu mergi cu ea fara lichid de servo ca ai sa faci praf si pompa . Aceleasi recomandari - vorbeste cu @MC sau http://www.piese-volvo.ro/catalog/index.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,am un volvo 460 pt dezmembrari,si pot sa iti dau pompa

salut!

multumesc mult pt incercarea de ajutor... problema mare e, ca eu sunt in rusia... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-ai facut pa la caseta de directie . Sa nu mergi cu ea fara lichid de servo ca ai sa faci praf si pompa . Aceleasi recomandari - vorbeste cu @MC sau http://www.piese-volvo.ro/catalog/index.php

multumesc!

deja am trecut la masina de rezerva ;) dar, tanjesc sa conduc iar volvo....:-<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marian ai carcasa(chenarul) de la ceasurile bord,si cochilia inferioara de la coloana volan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu primul comentariu al lui volvo16....

acum 3 saptamani...foiu...e pe undeva pe forum...dar e nou pe forum...

bun prieten de-al meu a reconditionat casera de directie de la un 740 2400 td din 88...vreau sa zic ca masina aia nu a avut servo asa usor in viata ei...ce e drept e masina lui de suflet si a facut totul ca pt el....am muncit zi si noapte 2 saptamani impreuna dar a iesit super pompa...am schimbat absolut tot ce era semering sau gsarnitura in ea...

asa ca mai sunt oameni pasionati care pot face treaba...si ca bani sa stii ca am iesit undeva la 150 lei...cu totul....

Stiu...greu de crezut...dar adevarat....

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu primul comentariu al lui volvo16....

acum 3 saptamani...foiu...e pe undeva pe forum...dar e nou pe forum...

bun prieten de-al meu a reconditionat casera de directie de la un 740 2400 td din 88...vreau sa zic ca masina aia nu a avut servo asa usor in viata ei...ce e drept e masina lui de suflet si a facut totul ca pt el....am muncit zi si noapte 2 saptamani impreuna dar a iesit super pompa...am schimbat absolut tot ce era semering sau gsarnitura in ea...

asa ca mai sunt oameni pasionati care pot face treaba...si ca bani sa stii ca am iesit undeva la 150 lei...cu totul....

Stiu...greu de crezut...dar adevarat....

Felicitari pt. operatie . Ideal ar fi sa si reziste cit a rezistat cea originala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut . Fa te rog cererea pentru piese la sectiunea respectiva . La urmatoarea cerere de piese pe subiectul asta post-urile vor fi sterse. SUNTETI AVERTIZATI . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marian ai carcasa(chenarul) de la ceasurile bord,si cochilia inferioara de la coloana volan?

am oglinda dreapta,usi geamuri,capota spate,luneta,bord complect

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.