Vvolvo

Carte tehnica V50/2008

10 posts in this topic

 

  Salut!

  Incerc sa pun pe picioare un V50/2008 D5 si din pacate nu gasesc un programel  eficient sa imi poata facilita identificarea (genuine parts) unor componente ale masinii spre a fi comandate ,in afara sau eventual aici la Volvo.Printre altele nu am nici cartea tehnica a masinii  ca nu a fost sa  fie  :(  .

As fi bucuros sa aflu citeva sugestii de la mai vechii posesori de V50.

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Part number-uri de genuine parts de 2008 poti obtine doar de la reprezentanta din pacate... VADIS-ul s-a inlocuit cu VIDA (softul de service / catalog de piese), si exista doar on-line, cu username si parola :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti multumesc .Din pacate despre ce stiam ,nu am scapat. :(.Au niste preturi de.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai decat sa obtii codurile si apoi sa mi le dai pe mail... Asa te pot ajuta ! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi o idee.Daca ai alta relatie decit reprezentanta Volvo sau importatori romani de piese este in ordine.Am cumparat de la mai multi importatori-dealeri diverse piese (ex.Ford) si adaosul  creste daca nu iau de la sursa.Sa vad ce si cum si vbim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici un manual de utilizare http://www.volvocars.com/ro/tools/Owners/Know/V50/Pages/default.aspx. Detalii tehnice nu prea are. Dar daca suni la reprezentanta si ceri detalii despre o piesa iti vor trimite pe e-mail poza din vida unde este si codul piesei. Bafta!

P.S. De curiozitate ce este de pus pe picioare la un volvo 2008? A fost lovit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Un pic pe fata dreapta  si central dar cu implicatii serioase si la carcasa de chiulasa(plastic),tubulatura de aer turbina,radiatoare ,bara  ,capota,aripa etc.Par putine dar f. scumpe

  Observ ca ce este construit peste 2000-2002 ,cam orice marca ,este proiectata ca ,la un impact cit de pic pe fata  sa te faca sa scoti bani din buzunar f. multi.

  Am si o fiesta sport(ca un ST  mai putin motorul care este un pic mai mic,pt. cine nu stie)  si a fost belea mare cu piesele ca nu le-am gasit second ,after market.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi  jrazvy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anytime!

Din pacate probleme mari cu piesele. Mai ales Volvo. N-am vazut niciun V50 la dezmembrari in ro. Era cineva pe aici care se lauda ca aduce sh pentru orice model (la comanda cu banii in avans). Ia si tu relatii despre el. Mai incearca aici  http://www.dispaco.ro/pieseauto/Volvo/V50.php (pentru piese de caroserie). De asemenea Alex te poate ajuta - mult sub preturile de reprezentanta.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now