Sign in to follow this  
Followers 0
Guest mardraaxi

daca stiati

3 posts in this topic

in primul rind imi cer scuze daca mai exista si alt topic pe tema asta eu am cautat dar nu am gasit si asa am zis sa il creez eu.

in occident in speta italia multi volvoisti folosesc un tratament al motorului D5 cu produsele SINTOFLON si PROTECT in aceasta combinatie si in aceasi ordine dupa care continua cu ulei normal(in parametri constrctorului),nu stiu exact de cite ori si la citi km sau poate doar o singura data dar as fi curios daca si la noi exista cineva care utilizat aceste produse sa ne impartaseasca si noua parerea si locul de achizitionare asta in cazul in care se merita(eficient vb)

va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu, unul, nu am auzit de produsele pe care le-ai mentionat. o singura data am folosit un tratament al motorului, si anume DURALUBE la fostul S40. masinuta avea in acel moment 75.000 km si eu am dus-o pana la 100k fara probleme.

pro: s-a schimbat "sunet" motorului - mai silentios, cresterea turatiei se realiza mai usor si mai agresiv, parca si o crestere mica a puterii motorului (poate sa fie o chestie psihica totusi)

contra: iarna se incalzea mai greu -> consum de banzina mai mare + disconfort in habitaclu; vara (nu am reusit sa inteleg de ce) nici aerul conditionat nu mai racea cum trebuia, chiar daca am schimbat de vreo doua ori freonul.

cam atat...

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0