Sign in to follow this  
Followers 0
Guest cata_78

CURATARE FURTUN INTERCULER---la s 60 d5-2004

2 posts in this topic

Salutare,cred ca merita sa fac cunoscut pt toti un aspect pe care eu pesonal l-am gasitn ca fiind de mare folos.Am fost nevoit sa schimb garnitura la capac la culbutori pt ca imi arunca vapori de ulei si imi facea varza motorul,chestie aparent simpla dar sunt o gramada de suruburi de dat jos atata la capac la culbutori cat si la injectoare(aici cum va e norocul ca pot aparea complicatii),si astfel am dat jos si acele furtunuri care fac legatura cu interculer si mai ales acea parte de aluminiu in care intra aceste furtunase care ierau pline de ulei ars ca o vaselina,greu de curatat dar sa meritat ca intro perioada la acceleratie peste 3500-4000 rot/min.imi aparea un mesaj<<<MOTOR WART.AERFORDEL>>>si acum nu mai apare. ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea aia de aluminiu e mixerul de la EGR si e oarecum normal ca acolo sa fie o cantitate de funingine cu ulei, insa cand se aduna prea mult sistemul nu mai functioneaza la parametri si apare eroarea de care ai zis. Ideal ar fi sa desfaci si valva EGR care e mai in spate si sa o cureti. Asta ar trebui sa-ti garanteze vreo 100000 de km fara probleme (la EGR cel putin).

Mai exista si varianta de a anula EGR (exhaust gas recirculation), eu am gasit pe niste forumuri englezesti. Se spune ca trage mai bine motorul....Sincer n-am incercat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0