Sign in to follow this  
Followers 0
sincu

cutie viteze v40 1,9TD

5 posts in this topic

ceau!adi ma cheama,din Timisoara sunt si am o mica/mare problema la cutie.din cauza unui huruit suspect,dupa ce am umblat pe la mai multi mecanici din TM si chiar la volvo center,mi-am schimbat ambreiajul complet si volanta,ca sa aflu ca de fapt problema este la cutie.am dat-o jos,de abia am gasit un mester care sa se incumete sa o deschida,a gasit 2 rulmenti care aveau bilele mancate(cauza huruitului)i-am schimbat,am mai mers vreo 3000km si iar a inceput sa se auda acel huruit,ba chiar mai tare. am desfacut-o din nou,si se pare ca s-a dus un rulment din cei doi schimbati inainte.INTREBARE:credeti ca are rost sa-l schimb inca o data??e de vina mecanicu ca nu-i monteaza corect sau problema e mai complexa si poate ar trebui sa-mi caut alta cutie??merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot fi trei cauze care au dus la defectarea rulmentului nou:

- rulmentul nou defect din fabrica,

- mecanicul nu l-a montat cum trebuie (daca e posibil acest lucru, nu ma pricep si nu stiu daca e posibil sau nu sa fie montat rulmentul gresit)

- sa fie alta componenta defecta, care la randul ei defecteaza acest rulment.

mai mult nu stiu sa te ajut....

dau si eu cu presupusul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu as pune pe foaie sa vad cat am bagat,in cutie si cat ar mai fi de bagat.....intre timp as cauta una de la dezmembrari si as vedea ce as putea vinde din ce am sau as tine pt piese de schimb.......

bafta...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu gasesti cutie pe un volvo cauta pe mitsubishi carisma cam tot din acei ani,97,98.

eu am schimbat pe v40ul meu una de pe un mitsubishi si imi functioneaza perfect.

oricum la schimbarea rulmentilor dintr-o cutie e o ordine stricta dar nu imi amintesc ce si cum.cauta intr-un vadis,e foarte detaliat acolo.eu insumi am aruncat o privire intr-o cutie de v40 dupa ce am ramas pe drum din cauza pinioanelor de a-5a.de aceea atzi spun k e ceva mai complicat.

atzi urez multa bafta,oricum!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am stat 6 luni fara volvo-ul meu din cauza cutiei si tot de la pinionul de a 5-a mi s-a tras,m-a facut sa-mi cumpar alta masina,dar in sfirsit am gasit un mecanic bun si mi-a reparat-o  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0