figo

distributie s60

21 posts in this topic

un sfat....... unde as putea sa schimb distributia in piatra neamt???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti recomand Autohouse din Dumbrava Rosie. Costa pana in 700 ron cu tot cu manopera si am vazut si ca fac treba super bine plus ca au si aparatura necesara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine m-a costat 1300 lei chitul de distributie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, sunt piese after market. Nu m-am interesat ce marci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost la ei si au zis de 9 mil dar nu stiu cum lucreaza ca erau cam indecisi la timpul de lucru(manopera)

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 milioane fara manopera nu ? 7 milioane cu tot cu manopera este imposibil. Numai curea de distributie+curea auxiliare sunt vreo 2,5-3 mil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NDB1177, vrei sa ma duc la ei si sa ii pun sa semneze pt. a avea tu certitudinea ca este asa? Urasc atunci cand oamenii se indoiesc de ceea ce afirm. Ce motiv am sa dau preturi aiurea?

@figo, stiu ca manopera intra in pret. Eu am fost cu o problema la ei si mi-au luat mai putin cu 40 lei fiindca nu facusera mai nimic dar imi rezolvasera problema. In loc de 70 am platit 30 daca retin exact. Atunci am intrebat si de distributie.

Eu ii recomand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victor nu este nevoie de semnatura celor de la service. Figo are S60 si iti spun ca la banii astia nu se poate iar daca ei spun ca schimba distributia cu 7 milioane cu tot cu manopera ar tb intrebati si ce anume piese schimba mai exact. Eu unul stiu ca in momentul in care schimbi distributia ideal ar fi sa schimbi cele 2 curele+4 role(cate 2 pt fiecare curea)+pompa de apa. Asa se recomanda pentru ca nu cumva in viitor sa ai probleme , cu pompa de apa de exemplu, si sa trebuiasca sa umbli din nou la distributie.

Figo ai diesel ? Te intreb fiindca am auzit ca la diesel exista posibilitatea ca in cazul in care curea auxiliara se rupe sa afecteze si curea de distributie. Nu stiu exact daca este asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am diesel ei ziceau ca ma costa 9mil cureaua,pompasi 2role,inclusa manopera.problema era ca nu stiu cum lucreaza.am fost la stefan si pentru frana de mana au ridicat-o pe elevator,cand frana de mana de poate regla din interior.sunt de 5 luni in romania si nu prea stiu mecanicii in piatra.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 milioane nu este mult. vreo 6-7 milioane sunt doar piesele. Acum tu decizi... Eu ma duc anul asta si imi fac distributia la unguri la reprezentanta. Chiar daca costa mai mult am garantie. La noi nu vreau sa mi-o fac fiindca par neseriosi. La Bucuresti si la Constanta nu au stiut sa imi dea un pret exact o bajbaiau. Stiau doar cat este manopera.

Le-am lasat mail dar nici un raspuns. La Brasov am sunat si mi-au spus ca persoana in masura sa imi dea pretul este in concediu dar sa le dau mailul ca imi va raspunde cand se intoarce.Bineinteles ca nu au raspuns. La unguri le-am dat mail seara si a doua zi la pranz am avut raspuns. Si raspunsul a fost la modul pret pe fiecare componeta + manopera.Poate si la noi sunt meseriasi dar din pacate nu stiu sa isi vanda marfa. Prin urmare m-am decis pt Ungaria mai ales ca am in vara un drum pana in Austria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine ai intrebat ?! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da chiar mi-ai facut o oferta prin toamna daca iti duci aminte (am luat de la tine bracket-ul ala pt toba). Problema este ca daca aduc piesele mele mi se da garantie doar pt manopera. Ori in cazul unui incident cum dovedesc ca a fost de vina instalarea si nu piesa ?

ps o sa am nevoie de niste filtre iti voi trimite mail in cateva zile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah da... ;D Acum imi amintesc ! Stiu cum e cu piesele tale si manopera, si din pacate din ce in ce mai multe service-uri ridica problema asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand Park Auto Deutsch---La iesire din Piatra Neamt spre Savinesti --pe dreapta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Sunt nou pe forum si proaspat proprietar de volvo s60, 2,4 disel 163 cai. Prima inmatriculare a fost in noiembrie 2006 are 140 k si a dost rulata in Germania.

Va rog sa imi dati cateva tip-uri in legatura cu schimbarea distributiei si cu service-ul in general. Am inteles ca distributia se schimba la 160k. M-ar interesa un service serios (eventual reprezentanta volvo) in zona Iasi-Bacau-Piatra Neamt. Nu conteaza daca e mai scump dar vreau sa-mi faca o treaba de calitate si eventual sa ofere si garantie.

In legatura cu revizia, ultima este facuta la 120k iar inainte de a o cumpara, deci la 140k am schimbat filtrul de motorina si aer. Credeti ca ar mai trebui verificat ceva?

De asemenea, daca imi puteti spune ceva despre placutele de frana, cat de frecvent trebuie schimbate si care ar fi marcile recomandabile.

M-ar mai interesa daca si unde s-ar putea adauga harta Romaniei pe sistemul de navigatie si cam care ar fi costurile

va urez toate cele bune, imi cer scuze daca am venit cu prea multe intrebari deodata, dar stiti cum e entuziasmul primelor zile ...

Astept raspunsurile voastre

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am schimbat distributia in piatra dar nu recomand pt ca nimeni in piatra nu are soft pt s60 de resetat eventualele probleme eu zic sa te duci la volvo in brasov

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alex81, daca te intereseaza mai multe amanunte, da-mi un telefon si eventual ne intalnim undeva sa schimbam pareri. Aici este alt subiect si raspunsul la intrebarile tale ar polua inutil.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now