Guest Emil

Propunere de viitor... CE SPUNETI DE UN REVELION... intre volvisti? ;)

14 posts in this topic

la predeal deja a fost un fel de revelion tinind cont de orele mici la care ne-am bagat la somn. ar fi super. noi spunem da

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte misto ideea, dar mai este destul de mult pana atunci asa ca mai bine s-o organizam cumva pe cea de dupa pasti. La Sibiu ar fi foarte bine si cred ca ar veni si mai multi ardeleni decat la Predeal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Eu sunt foarte de acord dar din pacate precum majoritatea pe-aici sunt baieti trebuie sa ne gandim fiecare si la jumatatea lui ;D Nu rare sunt cazurile cand ne-ar trebui o drujba sa ne taiem in doua pentru a ne multumi si pe noi insine si pe ..ELE. Dar precum s-a spus, mai este mult timp !

    In alta ordine de idei mi-ar fi placut sa facem o cheta si sa strangem niste bani pentru Pasti si sa facem o mica donatie pentru o casa de copii sau pentru batrani. Dar din nou este prea in scurt. Daca ati fi de-acord, incercam o mica actiune pentru Ziua Copilului... Eventual deschid un cont si viram banii acolo. Ce ziceti ? Merita deschis un topic pe tema asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    DA , sunt de acord cu ideea lui Midnight-Caller.Poti deschide topicul ca sa ne spunem toti parerea si ideile. De asemenea pune si numarul de cont  ca sa stim cu totii unde trimitem banii. Cred ca nu e o problema daca nu reusim sa strangem bani multi si repede.Ocazii se gasesc destule pentru a fi donati si important este sa ii avem si sa ii putem folosi atunci cand vrem sa-i donam.

   

    MihailCostin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi bine sa stim contul institutiei respective... si sa varsam banii direct in acel cont.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista o institutie anume. Ma ofer sa deschid eu un cont la o banca special pentru donatii si cand se iveste ocazia sa ii scoatem si sa ii inmanam personal sub forma de cash sau de cadou celor amarati de soarta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegi de-ai mei din presa care se ocupa cu tot felul de investigatii au descoperit ca in cele mai multe cazuri cei care administreaza astfel de fonduri, redirectioneaza o mare parte din acestea spre cu totul alte interese, prin urmare eu as propune sa cumparam noi lucrurile de care acesti copii au efectiv nevoie.

Ca fapt divers, stiati de pilda ca locurile in care se cerseste la Universitate se liciteaza o data pe an si-un astfel de loc poate costa zeci de mii de euro? ...  :o Eu am ramas perplex cind am aflat, dar e o realitate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Tocmai de-aceea am evitat virarea banilor intr-o "institutie" ce se ocupa de asa ceva, si am propus sa creem un cont la o banca, ca si cum am crea un cont normal de depunere. Normal ca se va tine o evidenta a depunatorilor, si doar n-o sa-mi iau eu piese de masina din contul acela. Singura extragere din cont va avea loc cand se vor dona banii, si atunci chiar se evita orice problema legata de folosirea incorecta a acestor fonduri.

    Eu zic ca merita efortul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... cred c-am fost inteles gresit; cind m-am referit la cei care administreaza astfel de fonduri ma gindeam la cei din "institutiile" care-ar urma sa le primeasca.

Acolo un director de "casa de copii" poate sa-si plateasca restantele la curent electric etc (ca sa nu zic altceva) cu acesti bani in loc sa le cumpere copiilor mincare ori jucarii.

E o tehnica frecventa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

don write are dreptate si eu am lucrat vreo 11 ani in presa si pe toti directorii de case de copii i-am surpins pe la casele de vacanta  si prin limuzinele lor. nu e o idee buna. Mai corect imi suna sa facem noi un cont si sa cumparam ceva de banii strinsi. nu cred ca vreo unul din noi si-ar minji degetele cu niste banuti. si eu zic de sibiu ca dupa paste ar fi frumos. august e prea departe totusi. chiar la rolling stones nu vine nimeni dintre voi. daca ne-am stringe mai multi ca persoana juridica am putea obtine niste discounturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

D-lor! Sa lasam certurile inutile... ca... vedem noi ce e de facut. Sa ne gandim la... REVELION.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now