adi15mii

Hotie la Primus Auto

28 posts in this topic

  Ideea este ca cei de la Volvo s-au gandit in felul urmator: daca ai bani de un Volvo cu siguranta iti poti permite sa-ti intretii masina macar sa-ti faci reviziile periodice, lucru in mare parte corect. Cateodata stau si ma gandesc daca are sens sa blamez pe cineva pentru preturile practicate la Volvo cand am posibilitatea sa evit pe cat posibil acest service. In acest moment exista o serie de service-uri (Bosch, AutoFit, Augsburg, etc) in care poti sa-ti faci reviziile periodice dar si reparatiile complexe la preturi cu cel putin 40% mai mici decat la Primus. Deci cel mai simplu mod este sa evitati Primus, daca nu va scot banii afara din casa si sa alegeti alt service.

Eu asta am facut iar de la 60.000 km nu am mai facut nicio revizie la Primus si masina are deja 170.000 km si merge perfect inca!

Pentru toti ceilalti exista Primus! :D si sloganul care i se potriveste cel mai bine Vrei Volvo? Marca banu'! ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei Volvo? Marca banu'! ;)

Problema la Primus nu e neaparat pretul, cu toate ca si asta e exagerat, relativ la ce e afara. Problema este calitatea. In cazul meu cand am avut reparatii pe asigurare, pretul chiar nu ma interesa, rezultatul, vizual sau calitativ, a fost dezamagitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce este deranjant este faptul ca iti schimba niste piese care de fapt nu sunt defecte si fac unele reparatii dupa ureche, in cazul meu XCul are probleme cu vanele de la turbina(mecanismul VNT), mardraaxi a schimbat senzorul presiune turbo dar problema nu era de acolo, dupa ce am luat masina la cateva zile a inceput sa-mi intre turbina in protectie, eu din fericire stiu de la ce este si nici nu ma stresez, dupa sarbatori o sa ma duc sa curat turbina si EGRul dar un nepriceput daca patea asta dadea fuga la Primus si primea verdictul: "de schimbat turbo, pret 2200E" . Problema este ca desii mecanicii de la Primus sunt foarte priceputi cateodata mai dau si rateuri.

Mai trebuie spus faptul ca nu toate problemele se pot rezolva la serviceul BOSCH, AUGSBURG etc, sunt probleme care se pot rezolva numai la Primus, Volvo necesita anumite scule pt a schimba anumite piese, scule pe care nu le au decat cei de la Primus.

Sunt curios cum schimba un alt service bucsile bascula fata sau mai bine zis cu ce caleaza ei motorul ca sa nu vina peste ei cand dau puntea jos si sunt multe alte chichitze care le are volvo si care necesita scule dedicate . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now