mariansimiz

distributie?

15 posts in this topic

salut as vrea sa schimb distributia si nu stiu ce piese sa pun.piese producator garantie 60 000.piese original garantie 60 000.preturi producator 900 ron,preturi original1 700ron.ce ma sfatuiti?trb sa schimb urgent cureaua 134000km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi pe role INA si curea ContiTech + pompa apa HEPU... La masina ta s-ar ridica cureaua + 2 role + pompa pe la 700RON, nicidecum 900... Da-mi o serie de sasiu sa-ti dau niste preturi.

Toate bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

AAVV1A1C11CA5E3/2005 SAU YV1RS796952461391.MERSI FRUMOS

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 D5 2005 (D5244T) :

Curea distributie - ContiTech CT1010 - 128RON - livrabila in 3 zile lucratoare

Rola ghidaj - INA 532 0225 10 - 110RON - livrabila in 3 zile lucratoare

Rola intinzator - INA 531 0515 10 - 160RON - livrabila in 3 zile lucratoare

Pompa apa - AUTEX/GK - 986980 - 305RON - livrabile in 3 zile lucratoare sau HEPU P980 - 316RON (momentan nu e disponibila)

Total - 703RON / 714RON (cu HEPU)

Q.E.D.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc frumos am rezolvat prb,rolele la acelas pret dar pompa de apa am gasito la 180 de ron.total 570 ron iar manopera 200 ron cu garantie 60 0000.cred ca e ok.multumesc ptr sfat si ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare....la volvo S80 , atunci cand skimbi distributia, e necesara si skimbarea pompei de apa sau aia se skimba doar daca e stricata?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

La doua schimburi de distributie un schimb de pompa de apa. Asta e regula. Dar daca stii sigur cand s-a schimbat ultima data tot, daca nu e bine sa o schimbi acum pentru a nu demonta iarasi totul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideal este sa o schimbi.daca nu schimbi pompa nu primesti garantie .succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce vreau sa va intreb...........e diferenta mare intre un kit de distributie original si unul aftermarket, ma refer la durata lui de viata, adica cel aftermarket la cati km trebuie skimbat fata de cel original.Si la aftermarket, nu pot aparea probleme ulterior,dupa montare, in sensul ca, doamne fereste, se poate rupe cureaua sau sa se gripeze ceva rola, sau mai stiu eu...ceva probleme?

Piesele aftermarket, in general, sunt mai slabe calitativ decat cele originale, aici vb de piese aftermarket de calitate, nu turcesti sau chinezesti....?

Trebuie sa skimb o bieleta de directie....as vrea sa pun ceva aftermarket, dar cu care sa stiu ca nu o sa mai am probleme o perioada mai lunga de timp, deoarece una originala e destul de scumpa.Intrebarea este...merita sa pun un aftermarket, dar care sa fie de calitate, bineinteles(va rog sa imi spuneti care ar fi asta) sau sa mai astept sa am mai multi bani si sa pun una originala ?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretul pe original e aproape dublu din cate stiu eu iar la mine garantia era de 60 000km si ptr original si ptr producator.daca tu primesti garantie 100 000 de km merita original.te salut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar pt Ro se recomanda 80k km, la V70ul meu am distributia originala si deja scartzaie o rola din cauza prafului din RO, deci trebuie luata in considerare recomandarea celor de la Volvo Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine la 100k km deja trebuie schimbata urgent, face ca toate alea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now